İnsansız çalışabilen endüstriyel araçlar

ZGN Otonom & Robotik İdare Şurası Lideri Bülent Doğru

Dünya son hız dijitalleşmeye devam ederken, sanayi de bu dönüşümden hissesini alıyor. Endüstriciler, üretimin artırılması ve hızlandırılmasının yanında insan gücünden daha verimli faydalanmak ismine otonom sistemlerine yöneliyor. Yapay zeka teknolojisi ile fabrikalar akıllanırken, insansız araçlar misyonlarını yaparak üretime katkı sağlıyor.

Yerli ve yabancı pek çok firmaya endüstriyel otonom tahlilleri sunan ZGN Otonom & Robotik İdare Heyeti Lideri Bülent Yanlışsız, kendi geliştirdikleri AVT Otonom Sistemi’ni şöyle anlatıyor:

“ZGN olarak geliştirdiğimiz giydirilebilir ve modüler AVT otonom operasyon sistemi, endüstride endüstriyel araçların muhtaçlık duyulduğu her alanda firmaların süratli fırsatlar yakalamalarını mümkün kılıyor.

Normalde klâsik tahlillerle endüstriyel bir araca otonom çalışma yeteneği kazandırmak için atölyede 5-7 ay, saha adaptasyonu için 4-5 ay ortasında bir vakit gerekmektedir. Yani klâsik tahlillerle manuel bir endüstriyel araç ortalama 12 ay içerisinde otonom çalışma kabiliyetine erişiyor. Ayrıyeten araç üzerinde birçok kalıcı değişiklik yapılır ve araç çoklukla garanti kapsamı dışında kalır. Klâsik otonom dönüşüm süreçleri kiralık araçlar için de uygulanabilir değildir. Geliştirdiğimiz AVT otonom operasyon sistemiyle bir araca 7 gün içerisinde otonom çalışabilme yeteneği kazandırıyoruz. Ortalama 2 aylık bir müddette de saha adaptasyonunu sağlayabiliyoruz. AVT, büsbütün giydirilebilir bir yapıda olduğundan araç üzerinde muhakkak mekanik, elektronik ve yazılımsal bir müdahalede bulunmaz. Gerekli yerlere birkaç kablo teması ile büsbütün paralel bir yapıda araca ekstra bir özellik olarak eklenir. Büsbütün kapalı bir kutudur ve araç üzerindeki mevcut denetim ünitesiyle birebir prensipte çalışır. Giydirilebilir olması ve araca mutlaka kalıcı müdahale etmemesi sebebiyle aracın garanti kapsamı için bir risk oluşturmaz ve kiralık araçlara da inançla uygulanabilir.

AVT’nin giydirilebilir özelliğinin en büyük avantajlarından birisi de araç tipinden bağımsız olmasıdır. Örneğin, bir transpalet üzerinde konseyi olan AVT sistemini, rastgele bir teknik takviyeye muhtaçlık duymadan süratli bir biçimde bir forklifte taşıyabilirsiniz. Bu süreç birkaç saat içerisinde yapılabilir ve kısa bir kalibrasyon sürecinden sonra araç alanda devreye alınabilir.

AVT Otonom Dönüşüm Sistemi manuel endüstriyel araç üzerine ek bir yetenek olarak kurulur. Bu sayede endüstriyel araç hem manuel hem de otonom olarak kullanılabilir. Rastgele bir otonom sistem kaynaklı arıza vb. durumda aracın kapasite kullanımında bir düşüş olmasının önüne geçilir. Tercihinize nazaran istediğinizde aracı bir butona basarak manuel/otonom moda geçirerek kullanabilirsiniz.

Kısaca sistemin modüler ve giydirilebilir yapıda olması, araç özelinde değil büsbütün bağımsız bir sistem olması AVT’nin kesimde öncü bir tahlil olmasını sağlamıştır.” dedi.

Ayrıntılı bilgi: https://zgnart.com/

(İLANDIR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir