51 hektarlık orman maden şirketlerinin tehdidi altında

Türkiye bir yandan Marmaris’te ormanların yanması nedeni ile kahrolurken, öbür yandan da Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı maden şirketlerinin tabiat katliamına müsaade vermeye devam ediyor. Bu bağlamda Kozak Yaylası’nda yeni bir adım atıldı. Bir maden şirketi, 51 hektar alanda on binlerce ağacı keserek taş ocağı işletmek için müracaatta bulundu. Lakin reaksiyon göstererek direnişe geçen Bergamalılar, bakanlığın prosedür gereği düzenlediği ÇED toplantısını yaptırmadı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Müdafaa Bölgesi ve Ekolojik Hassas Bölge niteliğindeki Kozak Yaylası, maden şirketlerinin tehdidi altında. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO’ya ortak başvurusu ile Kozak’ın jeopark ilan edilmesi için de çalışmalar sürerken, bir maden şirketi daha burada faaliyete geçmek için müracaat yaptı.

DMR Doğaltaş Madencilik Şirketi, Ayvatlar köyü ile Okçular köyü civarındaki 51 hektarlık ormanlık alanında açık işletme usulüyle 95 yıllığına granit mermer ocakçılığı yapmak için müracaatta bulundu. Şirket, on binlerce ağacın kesileceği bölgede yılda 60 bin ton granit çıkarmayı hedeflediğini bildirdi. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri, yasal prosedür gereği yörede Çevresel Tesir Kıymetlendirme (ÇED) toplantısı düzenledi.

“NEFES ALAMAZ HALE GELDİK”

Doğa katliamına geçit vermek istemeyen Bergamalılar, halkın iştirak toplantısını yaptırmadı. Köy kahvehanesine gelen ve yurttaşlara “Biz de etrafa duyarlıyız” diyen bakanlık yetkililerine 12 yaşındaki Alp Efe Gülipek, “O vakit neden Ayvatlar Köyü seçildi. Neden taş ocağı kuruluyor buraya” diye sordu.  Ayvatlı köylüsü 83 yaşındaki Deneyim Turgut, “Taş ocakları yüzünden gereğince nefes alamaz hale geldik. Hiçbirini istemiyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN TORUNLARININ BİLE BAŞLARINA BELA ÖRÜLMEK İSTENİYOR”

Bakanlık yetkilisinin ‘Burada bilgilendirme toplantısı yapılmasını istiyor musunuz“ sorusunun akabinde kelam alan Bergama Etraf Platformu sözcüsü Erol Mani, “Biz platform olarak, DMR Şirketi’nin bakanlık sayfasındaki belgesini günlerdir inceliyoruz. Burada 95 yıl faaliyet gösterecek bir taş işletmesinden kelam ediyoruz. Yani çocuklarımızın torunlarının bile başlarına şimdiden bir bela örülmek isteniyor. Hasebiyle buna müsaade vermiyoruz. Taş ocakları yöre halkını gereğince boğdu. Grup diktiğimiz eserleri bitirdi” diye konuştu.

“BU HOŞLUKLARI ÜÇ BEŞ KİŞİNİN PARA HIRSINA TESLİM ETMEYECEĞİZ”

Engel bu konuşmasının akabinde topluluğa hitaben, “Burada herkesin huzurunda soruyorum: Demircidere, Ayvatlar, Aşağıbey, Okçular’ın ortasında kurulacak bu taş ocağını istiyor muyuz” diye sordu. Köylüler daima birlikte ve tekraren “Hayır, istemiyoruz” karşılığını verdi. Bu yanıtların akabinde Mani, “Buradan Etraf Bakanlığı’na da sesleniyoruz. Bakanlığın Kozak Yaylası’nda taş ocakları istilasına artık son vermesi gerekir. Türkiye’nin dört bir yanından onlarca büyük şirket adeta çekirge sürüsü üzere saldırıyor. Onun için biz Bergamalılar, Ayvalıklılar, Dikilililer, Kozak Yaylası’nın 16 köyü daima birlikte, bu hoşlukları üç beş kişinin para hırsına teslim etmeyeceğiz” dedi.

“BİR MADEN ŞİRKETİ GELDİ EVVEL MEZARLARI SOYDU”

Ayvatlar Köyü’nden Yücel Aydın ise “Biz köylü olarak bunları istemiyoruz. Birbirlerinden avanta isteyen insanlara bu işi yaptırmak istemiyoruz. Bu insanların ne işi var burada? Burada höyük mezarlarımız var,  kalemiz var. Burada Dikili’den bir madenciliğe yer satıldı. Birinci evvel mezarları soydu. Bu insanları istemiyoruz. Bunların kim olduğunu çok uygun biliyoruz, gelmesinler” dedi.

BAKANLIK YETKİLİSİ: “BÖLGE DOĞAL SİT ALANI”

Bakanlık yetkilisi, belgelerinde da bu bölgenin doğal sit alanı sonları alanında kalmakta olduğu bilgisinin yer aldığını söyledi. Akabinde, bölge muhtarlarının imzası ile ÇED toplantısının halk tarafından istenmediği ve protesto edildiği için yapılamadığı tutanak altına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir