İmalatta daralma altıncı ayında

Üretimde daralma hafiflerken, istihdam artmaya devam etti. Girdi maliyetleri ve fabrika çıkış fiyatlarındaki artış ise gerilemeye devam etti ve sırasıyla 31 ayın ve 18 ayın en düşük düzeyini kaydetti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) için S&P Küresel tarafından derlenen imalat PMI, Temmuz’da 46.9 pahasını almasının akabinde ağustosta 47.4’e yükselerek kesimin altıncı ayda da daralmaya devam ettiğini gösterdi. PMI’da 50’nin altında kalan kıymetler daralmaya işaret ediyor.

Yeni siparişler keskin süratle daraldı

Yeni siparişler ağustosta bir evvelki aya nazaran daha keskin süratle daraldı. Yeni siparişler koronavirüs salgınının kesime hakim olduğu Mayıs 2020’den bu yana en keskin süratte daraldı. Üretim alt endeksi ağustosta 43.3’ten 45.9’a yükselirken, yeni siparişler alt endeksi 43.6’dan 42.8’e geriledi.

Talepte düşüş, fiyatlarda artış ve global iktisatta zayıflama görüldüğünü kaydeden iştirakçiler, bu nedenle yeni ihracat siparişlerinin de azaldığını belirtirken, kimileri Avrupa’dan talebin azaldığına dikkat çekti.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi ağustosta 49.9’dan 48.5’e geriledi. Öte yandan istihdamda artış devam ederken, yeni işe alımlarda da artış üç ayın tepesine yükseldi. Fiyat baskıları talep ve üretim hacmi üzerinde tesirli olmaya devam etse de enflasyonun hafiflediğine dair işaretler arttı.

Hammadde, ulaşım ve güç maliyetlerindeki artış, taban fiyatın yükselmesi ve TL’nin kıymet kaybı hem girdi maliyetleri hem de satış fiyatlarındaki artışa katkıda bulundu.

‘Piyasa şartları zorlayıcı’

PMI bilgilerini kıymetlendiren S&P Küresel İktisat Yöneticisi Andrew Harker, “Üretimindeki daralma ağustosta bir ölçü sürat kaybederken, yeni siparişlerin koronavirüs salgın hastalığının başlangıcından bu yana süratli gerilemeyi kaydetmesiyle yeni siparişlerdeki trend daha dikkat cazip bir hal aldı. Piyasa şartları, hem iç hem de ihracat piyasalarında görülen zayıflık nedeniyle açık formda zorlayıcı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir