Hollanda’da edindiği tecrübeyle memleketi Kayseri’de melisa yetiştiriyor

Genç yaşta gittiği Hollanda’da çiçek kesiminde 33 yıl çalışan 55 yaşındaki Çelen, geçen sene memleketi Kayseri’ye döndü.

Çelen, ziraat mühendisi bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Develi ilçesi Epçe Mahallesi’nde babasından kalan yaklaşık 5 dönüm toprağa geçen yıl Akdeniz ikliminde yetişen melisa ekti.

İlk kere geçen sene eser alan ve randımandan şad kalan Çelen, bu yıl temmuz ve eylül aylarında iki defa hasat yapmayı hedefliyor.

Çelen, AA muhabirine, Türkiye’ye geçen yıl dönüş yaptığını söyledi.

Babasından kalan yerde ziraî faaliyette bulunmaya karar verdiğini belirten Çelen, şunları kaydetti:

“Bir mühendis arkadaşım melisa ekmemi önerdi. İklim şartlarına baktırıp toprak tahlilini yaptırdım, melisa yetişebileceği söylendi. Ektim ve başarılı da oldum. Hoş üretim aldım. Bu bitki toprakta 6-7 yıl kalıyor. Yılda 2 sefer eser alabiliyoruz. Eseri Kütahya ve Yalova’daki toptancılara sattım. Farklı yerlerden numune isteyen oldu, oralara da gönderdim. Etrafımdaki çiftçiler için alternatif eser olabilir.”“Tecrübemi buraya aktardım”

Ahmet Çelen, melisa çiçeğinin kozmetik ve ilaç endüstrinde kullanıldığını fakat çayı için bu eseri ektiğini lisana getirdi.

Yaklaşık 5 dekara melisa ektiğini söz eden Çelen, “Hollanda’da çiçek işiyle uğraşıyordum. Oradaki deneyimimi buraya aktardım. 3,5 tona yakın eser hasat ettim. Geçen yıl bir sefer eser aldım fakat bu yıl 2 defa eser alacağım.” dedi.

İşin zahmetli olduğunu fakat bir o kadar da keyif aldığını anlatan Çelen, melisayı nane üzere kurutup kilogramını 30-40 liradan sattığını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir