Eski dostundan Rus lidere destek açıklaması… Berlusconi: Putin’i Ukrayna savaşına Ruslar itti!

İtalya’da yarın yapılacak seçimler birçok hususta hayati değişimlerin yaşanmasına sebep olacağa benziyor.

25 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesinde çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi önderi Giorgia Meloni ile merkez sol partisi Demokratik Partinin başkanı Enrico Letta, başbakanlık için yarışan başkanlar ortasında öne çıkan isimler.

Bu isimler dışında bir isim daha var ki çok uzun yıllardır İtalyan siyaset sahnesinden ismi hiç eksik olmadı: İtalya’nın eski başbakanı Silvio Berlusconi’nin de seçimlerin sonunda partisi Forza Italia ile koalisyonun bir kesimi olması bekleniyor.

SEÇİM ÖNCESİ GELEN AÇIKLAMA ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Kritik seçimlerden evvel Rusya – Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamalarda bulunan Berlusconi, bir kere daha şimşekleri üstüne çekti.

Partisinin yarın yapılacak genel seçimlerden sonra hükümete dönmesi beklenen ve İtalya’da tam üç sefer başbakanlık vazifesini üstlenen Silvio Berlusconi, Ukrayna’daki savaş konusunda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i savunmasının akabinde bir tartışmaya yol açtı.

BERLUSCONİ VE PUTİN’İN DOSTLUĞU ESKİYE DAYANIYOR

85 yaşındaki milyarder, İtalyan TV’ye, eski bir arkadaşı olan Putin’in Rus halkı ve Volodimir Zelenski’nin idaresinin ‘iyi insanlar’ ile değiştirilmesini isteyen bakanlar tarafından Ukrayna’yı işgal etmeye zorlandığını söyledi.

Savaşı kınayan Berlusconi, sohbet programı Porta a Porta’ya, ayrılıkçıların Moskova’ya gittiğini ve medyaya Ukrayna’nın akınlarının 16 bin kişinin vefatına neden olduğunu ve Putin’in onları savunmak için hiçbir şey yapmadığını söylediğini aktardı.

“PUTİN’İ SAVAŞA ZORLADILAR”

Berlusconi, “Putin, Rus halkı, partisi ve bakanları tarafından bu özel operasyonu icat etmeye zorlandı” dedi. “Askerlerin girmesi, bir hafta içinde Kiev’e ulaşması, Zelenski hükümetini düzgün beşerlerle değiştirmesi ve akabinde gitmesi gerekiyordu. Bunun yerine karşılarında, daha sonra batıdan gelen her türlü silahla beslenen bir direniş buldular.”

Berlusconi, başbakanlık yaptığı mühlet boyunca Putin ile yakın münasebetleri besledi, liderliğini övdü ve kimilerinin İtalya’nın bugün Rus gazına bu kadar bağımlı olması nedeniyle suçladığı güç mutabakatlarının yapılmasına yardımcı oldu.

DRAGHİ HÜKÜMETİ UKRAYNA’YA TAKVİYE OLDU

Forza Italia ve sağ partiler birliği, Mario Draghi’nin temmuz ayında çöken geniş koalisyonunun bir kesimi olduklarında Ukrayna’ya silah gönderilmesini desteklediler. Bir koalisyon olarak, İtalya’nın Ukrayna’ya verdiği dayanağı sürdürme kelamı verdiler.

Berlusconi “Savaş 200 günden fazla sürdü’ dedi. ‘Durum çok zorlaştı. Ölüleri duyduğumda kendimi berbat hissediyorum zira savaşın en büyük çılgınlık olduğuna her vakit inanmışımdır.” dedi.

“AÇIKLAMALAR SKANDAL!”

Merkez sol Demokrat Parti önderi Enrico Letta, Berlusconi’nin açıklamalarının skandal olduğunu ve Moskova’yı ‘meşrulaştırdığını’ söyledi.

Letta “Bu yorumlar gösteriyor ki, seçim sistemimizin bir kısmında, yalnızca sağda değil, büyük kısmında ‘Bu savaşı durduralım, Putin’e istediğini verelim’ diyenler var. Bunu kabul edilemez buluyorum.” sözünü kullandı.

Partisi anketlerde üçüncü sırada görünen bir öteki çok sağcı önder Salvini de Rusya ile bağları besledi, geçmişte Putin’e övgüler yağdırdı ve Ukrayna’daki savaşı nedeniyle ülkeye yönelik ekonomik yaptırımları “İtalya’yı diz çöktürdüğü” için eleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir