HDP’li Paylan, Yahudi mezarlarına yapılan saldırıyı Fuat Oktay’a sordu: Nefret siyasetinin, nefret suçlarına yol açtığının farkında mısınız?

HDP Eş Genel Lider Yardımcısı Garo Paylan, Hasköy Mezarlığı’nda Musevilere ilişkin mezar taşlarının kırılması üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Yahudi ve Hristiyanlara karşı işlenen nefret cürümlerini durdurmak için ne yapacaksınız? Nefret siyasetinin, nefret kabahatlerine yol açtığının farkında mısınız?” diye sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İstanbul’un Beyoğlu ilçe hudutları içerisinde yer alan Hasköy Mezarlığı’nda Musevilere ilişkin mezar taşlarının evvelki gün tahrip edilip kırılması üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Mezarlara yönelik akınlara dikkat çeken Paylan, önergesinde; “Ermeni kiliselerine ve mezar yerlerine yönelik taarruzlar da düşünüldüğünde, azınlık toplumlarına yönelen bu ve gibisi nefret taarruzlarının ‘münferit’ aksiyonlar olarak değerlendirilemeyeceği ortadadır” dedi.

Paylan’ın Oktay’a yönelttiği sorular şöyle:

“Hasköy Yahudi Mezarlığı’na düzenlenen nefret saldırısı, nefret kültürünün bir sonucu değil midir? Yahudi ve Hristiyanlara karşı işlenen nefret kabahatlerini durdurmak için ne yapacaksınız? Nefret siyasetinin, nefret hatalarına yol açtığının farkında mısınız? Azınlıklara karşı işlenen nefret hatalarına neden olan, nefret telaffuzlarını durdurmak için ne yapacaksınız?”

TIKLAYIN – Türk Yahudi Toplumu: Hasköy Mezarlığı’nda 36 tane mezar taşımız tahrip edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir