Gürcistan’da AB üyeliğine destek gösterisi

Avrupa Komisyonu’nun Gürcistan’a aday ülke statüsü verilmesi için beklenmesini tavsiye etmesinin akabinde dün ülkenin başşehri Tiflis’te AB üyeliğine dayanak için şov düzenlendi

Gürcistan’da dün akşam Avrupa Birliği (AB) üyeliğine dayanak için düzenlenen şova on binlerce kişi katıldı. Başşehir Tiflis’te 60 bine yakın kişi, ellerinde Gürcistan AB bayraklarıyla parlamento binasının önünde toplandı.

Avrupa Kurulu, geçen hafta Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye aday ülke statüsü verilmesine yeşil ışık yakmış, Gürcistan için ise beklenmesini tavsiye etmişti. AB’nin aday ülke statüsü kazanmadan evvel Gürcistan’dan kimi siyasi ıslahatları hayata geçirmesini beklediği belirtiliyor.

Gösteriyi düzenleyen organizatörler, hedeflerinin Gürcü halkının Avrupa’ya olan bağlılığını göstermek olduğunu tabir etti. Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, cuma günü yaptığı açıklamada aday üye statüsü için gerekli adımları atacaklarını söz etmişti.

Gürcistan da Ukrayna ve Moldova üzere Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerle hudut sorunu yaşıyor. Gürcistan’da 2008’de yaşanan Güney Osetya Savaşı’nda ülkeye asker gönderen Rusya, tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıdığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir