Fizik tedavide yüksek teknolojili robotlar işbaşında

‘EGE’NİN KALBİNE DEĞERLİ BİR MERKEZ’

Çalışmaları hakkında bilgi veren Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Sıhhat Kümesi Kurucusu, Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Köksal Holoğlu, “Yüksek teknolojik robotik sistemlerle donatılmış tam kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezimizi Ege’nin kalbi İzmir’de açtık. Romatem kültürüyle yetişmiş profesyonel tabiplerimiz ve sıhhat takımımızı kurduk. Ege Bölgesi’nin muhtaçlığı olan; fizik tedavi alanında robotik rehabilitasyondan hidroterapiye, masajdan ozon tedavisine kadar memleketler arası standartlarda, aktüel tedavi seçeneklerini hastalarımıza ulaştıracağız. Uzmanlıklarını bilim ve teknoloji ile birleştiren profesyonel takımımız, hastalarımızın ağrısız ve özgürce hareket edebilmeleri için merkezimizin tüm imkanlarını sunacaklar” dedi.

Bölgenin muhtaçlıklarını karşılayacak biçimde, erişilebilir fiyatlarla hizmet vereceklerinin altını çizen Dr. Holoğlu, “Egeliler, yüksek standartlarda sıhhat hizmetini, profesyonel Romatem takımından, en uygun fiyatlarla, en yeterli hizmet kalitesiyle alacaklar. İzmir’e yalnızca teknolojiyi değil, deneyimimizi de taşıdık” tabirlerini kullandı.

‘SAĞLIK KESİMİNDE ROBOTLAR ÇIĞIR AÇTI’

Romatem İzmir Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Havva Niyazoğlu ise İzmir merkezde uygulanan tedavi uygulamalarıyla ilgili bilgi vererek, “Robotik omurga traksiyon sistemini; istenen etkiyi elde etmek için çok fazla germe tartısı kullanmaya gerek kalmadan, omurgaya uygulanan kuvveti kademeli ve nazikçe artırmak, hastanın bedenini rahat tutmak ve böylelikle kasların gözetici tepkisini önlemek için kullanıyoruz. Kan deveranını güzelleştirmeyi ve kas kramplarının azaltılmasında yahut dejenere olmuş omurilik disklerini güzelleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu tedavi, doğal düzgünleşme süreçlerini harekete geçiriyor ve omurga kemikleri ortasındaki doğal biyomekanik etkileşimi yine sağlamaya yardımcı olurken, büsbütün bilgisayar denetimli robotik bir sistem olduğu için hastaya inançlı bir tedavi imkanı sunuyor” dedi. Sıhhat bölümünde robotların çığır açtığını söyleyen Niyazoğlu, bilhassa nörolojik rehabilitasyonda düzgünleşme ve işlevi geri kazanma süreçlerinin hızlandığına dikkati çekti. Travmatik beyin ve omurilik yaralanmaları, inmeler, nörolojik yahut ortopedik nedenlerden kaynaklanan yürüme yeteneğini kaybetmiş hastalarda, yürüme yeteneğinin tekrar kazanılması ve geliştirilmesi için robotik yürüme rehabilitasyon sistemlerini kullandıkların anlatan Niyazoğlu, “Yürüme Robotu tedavisi ile yaralanma yahut hastalık sonrası yürüme yeteneği etkilenmiş hastalarda, tekrarlayan yürüme hareketi ile yeni ikazım yolları oluşturarak beyin ve omuriliğin çalışmasına yardımcı oluyoruz. Bu sistemle, ‘göreve-özgü öğrenme’ oluşturarak yürüme yeteneğini tekrar kazandırıyoruz. Hastalarımızın günlük ömür aktivitelerinde bağımsızlığını en üst düzeye taşıyoruz” dedi. Serebral palsi, travmatik beyin hasarı, kas hastalıkları, öbür nörolojik ve genetik bozukluklara bağlı yürüme ve istikrar fonksiyonu bozulmuş çocuk hastalar da robotik yürüme tedavisine alınabildiğini belirten Dr. Niyazoğlu, birçok farklı durumda çeşitli robotlarla tedavinin yapıldığını vurguladı.

HASTALAR MUTLU

Felç geçiren ve tedaviyle sıhhatine kavuşan hastalardan Şeriban Cansever, “Şimdi daha yeterliyim. Evvel hiçbir yerimi oynatamıyordum. Artık yürüyebiliyorum. Konuşamıyordum, artık konuşuyorum” derken, torunu Zilan Özdemir  “Felç geçirdi. Hiçbir yerini oynatamıyordu. Tedavi sonrası yürümeye başladı. Elini tam oynatamasa da çok âlâ bir duruma geldi. Kendini topladı” tabirlerini kullandı.

Bir öbür hasta Tanfer Gürçay da beyin kanaması sonrası bacaklarını kullanamadığını belirterek, “Bacaklarımı hiç kullanamıyordum. Artık ayakta durabiliyorum. Ellerimi ayaklarımı kullanabiliyorum. Robotik sistem ve hocalarımız güzel” dedi.

Bir öbür hasta İsmail Yazank ise “Bel fıtığım vardı. Ömür standardımı çok düşürdü. Evvelden 10 kilometre hiç durmadan yürürdüm. Bel fıtığı sonrası yürüyemez hale geldim. Ameliyat denmişti. Hiç tavsiye etmiyorum. Artık çok ilerleme var. Birebir aralıkları yürüyebiliyorum. Çok memnunum. Teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir