Gülsüm, öldürülmeden 1 hafta önce eşini savcılığa şikayet etmiş

Avukat Onur Tatar, Gülsüm Kuyar’ın öldürülmeden bir hafta evvel uzaklaştırma ihlali yapan eşini savcılığa şikayet ettiğini söyledi.

Ankara’da 21 Şubat’ta meydana gelen olayda Mehmet Kuyar, şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma basamağında olduğu 12 yıllık eşi, 2 çocuğunun annesi Gülsüm Kuyar’ın çalıştığı Sincan ilçesindeki Şehit Gökhan Uysal Ortaokulu’na gitti. Hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Mehmet Kuyar, okulda tartıştığı Gülsüm Kuyar’ı 11 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Kaçan Mehmet Kuyar, 7 gün sonra polis tarafından yakalanıp, mahkemece tutuklandı. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Mehmet Kuyar’ın, ‘eşi taammüden öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet ve öldürdükten sonra eşinin cep telefonu ve banka kartını alarak harcama yaptığı için ‘hırsızlık’, ‘banka ve kredi kartlarının berbata kullanılması’ hatalarından da 16 yıl mahpusu talep edildi.

‘Avukat istemiyorum’

Sanık Kuyar’ın, Ankara Batı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. Birinci duruşmada Kuyar ile birlikte, Gülsüm Kuyar’ın annesi Fatma Acar, babası Hüseyin Acar ile çok sayıda avukat yer aldı. Duruşmaya Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Ankara Barosu Gelincik Merkezi ve Bayan Hakları Merkezi de katılma talebinde bulundu. Duruşmada sanık Mehmet Kuyar’a atanan Ankara 2 Nolu Baro avukatının da hazır olmadığı görüldü. Sanığa avukat talebi sorulması üzerine Kuyar, “Avukat istemiyorum. Avukat tutacak maddi gücüm yok, olsa da aslında avukat tutmayacağım. Ayrıyeten avukat görevlendirilmesini de istemiyorum” dedi. Mahkeme sanığın avukatının olmadığı gerekçesiyle savunmasını bir sonraki celseye bıraktı.

’12 yıl boyunca kanımızı sömürdü’

Davaya katılma talebinde bulunan Gülsüm Kuyar’ın annesi Fatma Acar ise sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek, “Davaya katılmak istiyorum. Adaletin yerini bulmasını ve sanığın en ağır formda cezalandırılmasını istiyorum. 12 yıl boyunca kanımızı sömürdü. Lanet olsun” dedi.

Gülsüm Kuyar’ın babası Hüseyin Acar da katılma talebinde bulunarak, sanığın cezalandırılmasını istedi.

Okul müdürü şahit olarak dinlendi

Duruşmada olay anında okulda bulunan paklık vazifelisi H.T. ve okul müdürü İ.Ö. de şahit olarak dinlendi. Şahit H.T., kendisi okulda paklığı bitirdikten sonra sanığın okula gelerek Gülsüm’ü sorduğunu ve daha sonra konuşmaya başladıklarını belirterek, kendisinin bu sırada okuldan ayrıldığını ve telefonla durumu okul müdürüne haber verdiğini söyledi.

Okul Müdürü İ.Ö. de paklık görevlisinin kendini aradıktan sonra okula gittiğini ve Gülsüm Kuyar’ı hizmetlilerin kullandığı odada kanlar içinde yerde yatarken bulduğunu söyledi.

‘Öldürülmeden evvel savcılığa şikayet etti’

Müşteki avukatı Onur Tatar ise, Gülsüm Kuyar’ın olaydan bir hafta evvel uzaklaştırma ihlali yapan kocasını savcılığa şikayet ettiğini; lakin savcılığın Gülsüm’ün vefatından 1 gün sonra ihlal kararı verdiğini söyledi. Tatar, ayrıyeten sanığın cinayeti tasarlayarak işlediğini ve olaydan sonra 1 hafta boyunca kaçtığını hatırlatarak, ‘tasarlayarak taammüden öldürme’ kabahatinden da soruşturma yürütülmesini talep etti. Avukat beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme, tüm katılma taleplerini kabul ederek, sanığın tutukluluk durumunun devamı karar verdi. Ayrıyeten mahkeme sanığa yeni bir avukat atanması için baroya yazı yazılmasına da karar vererek, duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir