Göztepe’de yeni dönem başlıyor

Süper Lig’den düşüp yeni dönemde Spor Toto 1’inci Lig’de çaba edecek Göztepe’de şirket paylarının bölüm süreçlerinde mutabakat sağlandı. Sarı-kırmızılılar, Danimarkalı spor adamı ve iş insanı Rasmus Ankersen’in Sırp milyarder Dragan Solak’la ortak olduğu Sport Republic şirketiyle kulübün periyodu konusunda prensip mutabakatına vardı. Kulübün yüzde 70 paylarını Ankarsen ve Solak tarafından İngiltere’de kurulup, Avrupa çapındaki farklı kulüplerde payları bulunan yabancı yatırım şirketi Sport Republic devralırken, yüzde 30’luk kısmının Göztepe Spor Kulübü mevcut ortaklarında kalacağı söz edildi. Futbol kadrosunun tüm sorumluluklarını Sport Republic şirketi üstlenecek. Evre süreçlerinin 2-3 hafta sürmesi beklenirken, geçiş periyodunda futbol grubuyla ilgili tüm kararlar Danimarkalı Rasmus Ankersen ve grubu tarafından verilecek.

TÜRK FUTBOLUNDA İLK

Anlaşmanın ayrıntıları yakın vakitte daha evvel başkanlık ve tüm misyonlarından istifa eden kulübün mevcut hakim ortağı Mehmet Sepil tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. Aylardır Göztepe ile görüşme halinde olup payların çoğunluğunu elinde bulunduracak olan Ankersen kısa vakitte mevcut takımın yeni yapılanmasını üstlenecek. Rasmus Ankersen birinci etapta yeni teknik yöneticisi belirleyecek. Mehmet Sepil ve mevcut idare de Ankersen’le fikir alışverişinde bulunacak. Tekrar Üstün Lig’e yükselme gayesiyle yola çıkacak İzmir grubunda şampiyonluğa oynayacak takım kurulacak. Mevcut oyuncularla ilgili kararları ise yeni teknik yönetici alacak. Ankersen’in Sport Republic şirketi Türk futboluna yatırım yapan birinci yabancı şirket olarak da tarihe geçecek.

ANKERSEN AYLARDIR TAKİPTE

Futbol kulüplerine yaptığı yatırımlarla bilinen 39 yaşındaki Ankersen, birinci olarak ülkesinde Midtjylland kadrosunda vazife aldı. Midtjylland’ı Avrupa kupalarına kadar taşıyan Göztepe’nin yeni işvereni, rotayı İngiltere’ye çevirip 6 yıl Brendford’u yönetti. Brendford, Ankersen periyodunda tarihinde birinci sefer Premier Lig’e yükseldi. İngiltere’de 2021 yılında Sport Republic isimli spor fonunun kurucu ortaklarından olan Danimarkalı iş insanı, 2022’de Southampton’a yatırım yaptı. İki kere İzmir’e gelip, Gürsel Aksel Stadı, Urla Adnan Süvari Tesisleri ve Torbalı’da yapılması planlanan altyapı tesislerini gezen, ligdeki Altay derbisini tribünden izleyen Ankersen, dönem boyunca Göztepe’yi yakından takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir