GES nedir, ne kazandıracak? GES ihracı nasıl yapılır? Gelire endeksli senet hakkında önemli bilgiler

Ekonomi konusunda atılacak adımlar açıklanmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama süreçleri gerçekleştirilecek. İhraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde taban getiri garantisi olacak.

GES NEDİR?

Gelire endeksli senetler (GES) Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi hedefiyle getirisi Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki birtakım kuruluşların bütçeye aktarılan hasılat hisselerine endekslenen senetlerdir.

Gelire endeksli senetler (GES), vatandaşların yatırımlarını TL cinsi varlıklara yönlendirebilmesi için alternatif bir araç olarak öne çıkmaktadır.

GES NE KAZANDIRACAK?

GES’lerin getirileri, gelir performansı güçlü olan ve bütçeye hasılat transferi yapan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin gelirlerine endeksli olacaktır.

3 ayda bir ödenecek kuponlar için uygulanacak taban getiri garantisi sayesinde, vatandaşların gelir hisselerindeki değişimlerden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olacaktır.

Bununla birlikte, GES’lere bahis Kamu İktisadi Teşebbüslerinden bütçeye aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ek getiri sunulacaktır.

GES HANGİ GELİRE ENDEKSLİ OLACAK?

Kur Muhafazalı Mevduat’ta oluduğu üzere bu uygulamanın emeli da vatandaşların yatırımlarını TL cinsi varlıklara yönlendirmek. 

Hazine’ye nazaran (GES) getirileri, gelir performansı güçlü olan ve bütçeye hasılat transferi yapan kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) gelirlerine endeksli olacak.

Yeni uygulamada, 3 ayda bir ödenecek kuponlar için uygulanacak minimum getiri garantisi sayesinde, vatandaşların gelir hisselerindeki değişimlerden olumsuz etkilenmesinin önleneceği belirtiliyor.

Ayrıca bu KİT’lerden bütçeye aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde, bunun yatırımcılara ek getiri olarak aktarılacağı kaydediliyor. Lakin bu KİT’lerin hangileri olduğu açıklanmadı. Uygulamanın taban faizi, vadesi ve vade getirisi hakkında da bir açıklama yok.

GES İHRACI NASIL YAPILIR?

Geçmiş yıllarda denenen bu uygulama ile gelire endeksli senetler, ziyan etmeyen kamu kurumlarına endeksleniyor ve kuponla ana para ödemeleri belirleniyor.

Senede ait talep toplama süreçleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri Bakanlığın sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecek.

GES İHRACINI HERKES YAPABİLİR Mİ?

Hazine ve Maliye Bakanlığının açıklamasına nazaran, GES’ler yalnızca gerçek bireylere sunulacak ve ülke genelindeki duyuru ve talep toplama süreçleri yoluyla ihraç edilecek.

GES NE VAKİT KULLANILMIŞTI?

Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi emeliyle, Hazine tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde birinci Gelire Endeksli Senet (GES) ihracı gerçekleştirilmişti.

GES ihraçlarında getiriler, Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO), Devlet Gereç Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KIYEM) bütçeye aktarılan hasılat hisselerine endekslenmişti.

GES getirilerine ait ödemelerin hesaplanmasında TPAO, DMO, DHMİ ve KIYEM tarafından bütçeye aktarılan üç aylık ve altı aylık hasılat hisselerinin toplamı temel alınmıştı. Gerçekleşen gelir tahsilatının Bütçe’de açıklanan azami fiyatların üzerlerinde olması durumunda yatırımcılara kelam konusu azami fiyat karşılıkları temel alınarak ödeme yapılmıştı.

GES ile getirisi devlet gelirleriyle ilişkilendirilen bir yatırım aracı yaratılmış oluyor. Kelam konusu senetlere uygulanacak taban kupon ödeme garantisi sayesinde yatırımcının gelir hissesindeki değişimden olumsuz etkilenmesi önlenmiş oluyor.

GETİRİLERİ GÜÇLÜ OLAN KİT’LERİN GELİRLERİNE ENDEKSLİ OLACAK

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) getirileri, gelir performansı güçlü olan ve bütçeye hasılat transferi yapan kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) gelirlerine endeksli olacak. . Ekonomist Enver Erkan GES sürecinin nasıl işleyeceği hakkında değerli ipuçları verdi. İşte ayrıntılar…

Ekonomist Enver Erkan açıklamasında şu tabirleri kullandı: “Gelire Endeksli Senetler ile getirisi devlet gelirleri ile ilişkilendirilen bir yatırım aracı oluşturulur. Kelam konusu menkul değerlere uygulanacak minimum kupon ödeme garantisi sayesinde yatırımcının gelir hissesindeki değişimden olumsuz etkilenmesi engellenmektedir.

Türkiye geçmişte lira yatırımcılarına kamu iktisadi teşebbüslerinin finansal performansına bağlı getiriler sunmak için gelire endeksli tahvilleri kullanmıştı. Yurt içi tasarrufları artırmak, Devlet İç Borçlanma Senetlerini çeşitlendirmek ve yatırımcı tabanını genişletmek hedefiyle birinci Gelire Endeksli Senet (GES), Hazine tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde yayımlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir