Datça’daki orman yangını ikinci gün de sürüyor: Çıkış nedeni belli oldu; şimdiye kadar 12 kişi etkilendi

Muğla’nın Datça ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları ikinci gün de sürüyor. Dün havanın kararmasıyla bölgeye destek grupları sevk edilerek, gece görüş sistemine sahip iki yangın söndürme helikopteri çalışmaları sürdürdü. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangının çıkış nedeninin elektrik trafosundan çıkmış olabileceğini değerlendirdiklerini kaydetti. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da şu ana kadar olaydan 19 kişinin etkilendiğini duyurdu.

Datça’da Mesudiye Mahallesi’nin Kocadağ mevkisindeki ormanlık alanda dün çıkan yangına müdahale sürüyor. Rüzgâr nedeniyle kısa müddette yayılan alevlerin denetim altına alınması için ağır gayret harcanıyor. Çok sayıda orman emekçisi, arazöz ve iş makineleriyle yangının yerleşim ünitelerine ilerlememesi için önlem alındı lakin alevler birtakım yazlık konutlara kadar ulaştı, hasar görenler oldu. Çok sayıda mesken de tahliye edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, yangında 10 uçak, 17 helikopter, 179 arazöz, 29 iş makinesi, 21 birinci müdahale aracı, 1466 işçi ve 130 istekli misyon alıyor.

Datça-Mesudiye karayolu da yangın nedeniyle süreksiz müddet ulaşıma kapatıldı.

Dün ayrıyeten söndürme çalışmalarına katılmaya giden bir itfaiye aracı da devrildi. Hafif yaralanan 3 itfaiye erine sıhhat takımlarınca olay yerinde müdahale edildi.

Bakan Kirişci: Rüzgâr lokasyon olarak daima farklılık arz ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla’nın Datça ilçesindeki orman yangınında rüzgârın lokasyon olarak daima farklılık arz ettiğini belirterek, “İşimizi biraz zorlaştıran, şiddeti ve tarafı kestirilemeyen, meteorolojinin bilgilerine ve paylaşımlarına nazaran de alanda farklılık arz eden bu türlü bir rüzgâr tesiri var” dedi. Bakan Kirişci, birinci müdahalenin 14 dakikada yapıldığı, şimdiye kadar 2400 vatandaşın tahliye edildiği bilgilerini paylaştı.

Bakan Koca: Şu ana kadar olaydan 19 kişi etkilendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Muğla’nın Datça İlçesi’nde devam eden orman yangını hakkında son bilgileri, Twitter hesabından açıkladı. Bakan Koca, açıklamasında “Muğla Datça’daki orman yangını maalesef devam ediyor. Şu ana kadar olaydan 19 kişi etkilendi. 9 kişinin tedavisi hala sürüyor, 9 kişi taburcu edildi, 1 kişi ise tedaviye muhtaçlık duymadı. 84 sıhhat işçimiz; 18 ambulans, 9 UMKE Timi ve 1 Taşınabilir Komuta Aracıyla misyon başında.” sözlerini kullandı.


TIKLAYIN – Datça’daki orman yangınında 1. gün: Tahliye edilen 20 meskenden 2’si ziyan gördü, 1’i orman personeli 5 kişi yaralandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir