Danıştay kararı yok sayıldı… Devlete 3.5 milyar TL’lik zarar

‘Acil’ kodu ile yapıldığı için iptal edilen Erdemli-Silifke-Taşucu yolu ihalesi tekrarlandı. Pazarlık adabı ile yapıldığı için iptal edilen ihale birebir yolla tekrarlandı. İkinci ihaleyi tıpkı firma daha yüksek bedelle aldı.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine nazaran, ‘Acil’ kodu ve pazarlık yordamı ile yapıldığı için iptal edilen Erdemli-Silifke-Taşucu yolu ihalesi tekrarlandı lakin Danıştay kararına karşın yeniden pazarlık metodu kullanıldı. Her iki ihaleyi de tıpkı firmalar aldı. 2 Şubat 2021’deki birinci ihalede 2 milyar 135 milyon 502 bin lira olan bedel, 10 Haziran 2022’de 5 milyar 635 milyon 925 bin liraya çıktı.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından açılan her iki ihaleyi de, Özaltın İnşaat ile Atatürk Havalimanı pistlerini kıran Yapı & Yapı şirketi alırken, pazarlık metodunun kullanılması nedeniyle birinci ihale Danıştay tarafından iptal edilmişti. Buna karşın 2. ihale de tekrar pazarlık metodu ile yapıldı ve bir yıl 4 ay evvelki ihaleye nazaran tam, 3 milyar 500 milyon 423 bin lira fark oluştu.

Danıştay kararının akabinde ihale iptal edildi. Lakin Karayolları Genel Müdürlüğü 13 Mayıs 2022’de ihaleyi tekrarladı. Yolun üretim işi ihalesi Danıştay’ın karşı çıkmasına karşın yasanın ‘’Pazarlık 21-B” hususuna nazaran yapıldı. İhaleye altı firma davet edildi. Kazanan ise bir evvelki ihaleyi alan Özaltın İnşaat-Yapı & Yapı Şirketleri oldu. 10 Haziran 2022’de 5 milyar 635 milyon 925 bin TL’lik kontrat imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir