Aylin Cesur’dan, Bakan Özer’e ‘KPSS’ soruları

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, 2022 KPSS sorularının bir yayınevinin kitabında motamot yayınlanmasına ait argümanlar ile ilgili Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Soruların sızdırıldığı tez edilen yayınevi olan yayınevinin ‘Yabancı Asıllı Öğrencilerin Lisan Sınavı’ soru kitapçığının basılması, dağıtılması ihalesini aldığını gösteren bir doküman medya kaynaklarınca paylaşılmıştır. Bahse mevzu yayınevinin aldığı öteki ihaleler var mıdır? Soruların sızdırılması ile ihaleler ortasında bir ilişki var mıdır?” sorularını yöneltti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle hazırlığı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sunan Yavuz, şu soruları yöneltti:

“-ÖSYM Liderinin Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile vazifeden alınmasının sebebi, soruların sızdırılması ve gündemdeki savların gerçek olması mıdır? İhmal yahut soruların sızdırılması konusunda ne üzere bulgular ve tespitler yapılmıştır? Tespit edilen ihmalleri ve irtibatları kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

-Soruların ismi geçen yayınevi kaynaklarından alınması yahut yayınevine sızdırılması işini kim yahut kimlerin organize ettiği tespit edilmiş midir? Şayet tespit edildi ise bu isimler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır, isimli süreç başlatılmış mıdır?

– Soruların sızdırılması, servis edilmesi ve imtihan güvenliği konusunda bugüne kadar tedbir alınmış mıdır, alınacak ise ne üzere çalışmalar yapılacaktır?

-2022 KPSS iptal edilecek midir? Şayet iptal edilmeyecek ise bu durum karşısında mağdur edilen vatandaşlarımızın mağduriyetleri nasıl giderilecektir?

-Soruların sızdırıldığı sav edilen yayınevinin ‘Yabancı Asıllı Öğrencilerin Lisan Sınavı’ soru kitapçığının basılması, dağıtılması ihalesini aldığını gösteren bir doküman medya kaynaklarınca paylaşılmıştır. Bu evrak gerçek midir, bu türlü bir ihale verilmiş midir? Bahse husus yayınevinin aldığı diğer ihaleler de var mıdır? Soruların sızdırılması ile ihaleler ortasında bir irtibat var mıdır?

-Bakanlığınızın ülke genelinde imtihan güvenliğinin sağlanması, gençlerimizin geleceğinin emeklerinin korunması ismine ne üzere çalışmaları mevcuttur?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir