Ay ışığında çalışıyorlar, günlük 500 lira kazanıyorlar

Akşam saatlerinde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden yola çıkan saman emekçileri, ailelerinin geçimine katkı sağlamak için Diyarbakır’da saman yükleme işi yapıyor. Diyarbakır’da yaz aylarının bunaltıcı sıcak havalarından korunmak için gece zifiri karanlıkta ay ışığında çalışan personeller, sıcak havada bu işi yapmanın 2 kat daha sıkıntı olduğunu, bu nedenle gece saatlerinde ayın ışıltısı ve el fenerleri yardımıyla gündüz sıcağına göre gece serinliğinde daha rahat çalıştıklarını tabir ettiler.

Zor şartlarda günlük ortalama 500 lira kazanan emekçiler, saman işçiliğinde ağır saman yükü kaldırmanın yanı sıra samanlardan çıkan tozlarla da farklı bir çaba ediyor.

6 kişi olmadan bu iş olmaz

Ekip işi olan saman işçiliğinde birebir vakitte bir grupta en az 6 emekçi bulundurulması koşulu var. Aksi takdirde kamyona yük yüklemek imkansız hale geliyor. Torbalara doldurulan samanların kamyona yüklenmesi kademesinde 3 kişi kamyon üzerinde getirilen torbaları düzeltirken, 2 kişi kapı üzerinde getirilen torbaları üste, kamyonun en üst bölgesine atmakla ile misyonlu. Son bir emekçi ise yerdeki saman torbalarını kapı üzerine taşıyarak kapı üzerinde çalışan emekçilerin işini kolaylaştırıyor.

“Kör ediyor”

Saman emekçisi Emrah Dağ İhlas Haber Ajansı Muhabirine yaptığı açıklamada, “Saman personelliği için şanlıurfa’dan Diyarbakır’a geliyoruz. Gündüz sıcak olduğu için daha çok gece saatlerinde çalışıyoruz. Geçimimizi samancılık işi ile kazanıyoruz. 300, 400, 500 TL’ye kadar kazanabiliyoruz. Daha ağır olması için torbaları yere vuruyoruz. Samanlardan çıkan tozlar adeta kör ediyor. Hem de torbaların ağır olmasından ötürü bel ağrısı yaşıyoruz. Sonuçta kilo başı para ile para kazanıyoruz. Torbalar ne kadar ağır olursa bizim için o kadar iyi” dedi.

Sıcak havada daha da zor

Saman çalışanı Erkan Akarsu ise yaptığı açıklamada, “Yaz aylarının bunaltıcı sıcak havalarından ötürü daha çok gece saatlerinde çalışıyoruz. Sıcak havada bu iş çok sıkıntı oluyor ve çok terliyoruz. Nefesimiz daralıyor. Saman torbaları çoklukla 30-40 kilo aralığında geliyor. Aile geçimimizi samancılıkla sağlıyoruz” diye konuştu.

Diyarbakır’dan Türkiye’nin birçok bölgesine

Kamyon sürücüsü Aydın Dağ ise “Samancılık işi çok sıkıntı bir meslektir çoklukla yaz aylarında olur. Sıkıntı bir iş olması sebebiyle bu işi gece yapıyoruz. Gündüz çalışanlarımız çok zorlanıyor. Gece serin olduğu için o yüzden daha çok gece çalışıyoruz. Saman işçiliğinde daha çok toz olduğu için gece çalışılması kolaylık sağlamış oluyor. Çalışanlarımız günde ortalama 400 – 500 TL kazanabiliyor. Türkiye’nin her yerine saman taşıyoruz. Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Kars, Sarıkamış, Ardahan, Erzurum, Iğdır, Elazığ, Bitlis, Van, Muş, Bingöl, Tunceli, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Osmaniye üzere vilayetlere saman taşıyoruz” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir