Annesini canlı canlı yakan sanığa, duruşma salonundan çıkarken böyle seslendi: Gün ışığı göremeyeceksin

İstanbul Bağcılar’da 71 yaşındaki komşusu Gülcemal Coşar’ı yırtıcı biçimde öldürdüğü sav edilen anaokulu öğretmeni Beğenilen Aytar’ın (34) yargılanmasına devam edildi. Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu sanık Beğenilen Aytar hazır bulundu. Duruşmaya maktulün çocukları müşteki Dilek Kurt ve İbrahim Coşar da katıldı.

“POŞETTE BİLEZİK OLDUĞUNU ANLADIK, POLİSE TESLİM ETTİK”

Duruşmada şahit olarak dinlenen Orhan Coşar, “Maktul Gülcemal Coşar büyük amcamın eşi olur. Akşam 20.30 üzere olay yerine geldim. Yanımda ağabeyim vardı. Polis bize akşam karanlık olmasından ötürü göremedikleri yerler olabileceğini, bu nedenle bizim de etrafa bakmamızı rica etti. Bina etrafını dolaşmaya başladık. Sanığın oturduğu binanın art çapraz binasının bahçesinde beyaz bir poşet gördük. Elimizle yokladık bilezik usulü bir şey olduğunu anladık. Poşeti polislere teslim ettik” dedi.

“KIZ KARDEŞİM OLAY ANINDA KONUTTA MİYDİ BİLMİYORUM”

Duruşmada şahit olarak dinlenen sanık Beğenilen Aytar’ın ikiz kardeşi Halil Gökhan Aytar ise, “O gün konutta gündüz uyuyordum. Seslere uyandım. Kapıdan baktım. Yanımda Beğenilen ve annem de vardı. Bağrışma ve karışıklık seslerini duydum. Ambulans sesi duyunca balkona çıktım. Uyuduğum için kız kardeşim olay anında meskende miydi bilmiyorum. Fakat uyandığımda evdeydi” halinde beyanda bulundu.

“ÜZERİNE YANICI UNSUR DÖKÜP ATEŞE VEREREK BİLEZİKLER İLE OLAY YERİNDEN AYRILDI”

Tanık beyanlarının akabinde mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın maktulün konutuna orta sıra girip çıktığını ve olay günü sanığın maktulün kolunda bulunan bilezikleri yağmalamak gayesiyle maktulün konutuna girdiğini söz etti. Mütalaada, sanığın maktulü evvel tülbent ile boğmaya çalıştığı akabinde kolundaki bilezikleri zorla alarak maktul Coşar’ın üzerine yanıcı unsur döküp ateşe vererek bilezikler ile olay yerinden ayrıldığı kaydedildi. Bileziklerin bir poşet içerisinde açık bir alanda bulunduğu da açıklanan mütalaada, Gülcemal Coşar tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği aktarıldı.

“SANIK İTİDALLİ VE PLANLI FORMDA OLAYI TASARLADI”

Mütalaada sanığın itidalli ve planlı formda olayı tasarlayarak maktulü yakıp eziyet çektirerek öldürdüğü ve nitelikli yağma kabahati işlendiği kaydedildi. Sanık Aytar’ın ‘tasarlayarak, canavarca hisle yahut eziyet çektirerek, bir hatası gizlemek, kanıtlarını ortadan kaldırmak yahut işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak gayesiyle taammüden öldürme’ ve ‘nitelikli yağma’ cürümlerinden ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

“BEN BU KABAHATİ İŞLEMEDİM, GERÇEK FAİL DIŞARDA”

Mütalaaya karşı savunması sorulan Aytar, “Ben mütalaayı kabul etmiyorum. Yapmadığım bir şeyden ötürü yargılanıyorum. Her gelen şahit, maktulün söylediği sözleri lisana getiriyor. Maktul yaşamadığı için tabi ki de ispatlayamıyorum. Lakin ben bu hatası işlemedim. Maktulü öldüren kişi ben değilim. Gerçek fail dışarda. 1 yıl 2 ay 8 gündür yatıyorum. Yapan her kimse dışarda elini kolunu sallayarak geziyor. Gülcemal Coşar’ın meskeninde torunlarının arkadaşının ile parmak izi çıktı. Benim o meskene girip çıktığım söyleniyor, pekala niçin benim parmak izim çıkmıyor? Hakkımda hiçbir kanıt olmadan yargılanıyorum” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık avukatına mütalaaya karşı savunma yapması için mühlet vererek duruşmayı erteledi.

“SENİN YATACAK YERİN YOK”

Öte yandan, maktulün kızı Dilek Kurt duruşma salonundan çıkarken sanığa seslenerek “Cezanı çekeceksin. Benim annem mazlum” diye bağırdı. Oğlu İbrahim Kerem Coşar ise, “Senin yatacak yerin yok. Gün ışığı göremeyeceksin” dedi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 25 Nisan 2021’de Bağcılar’da meydana gelen olay anlatılmıştı. İddianamede olay günü polis gruplarına yangın çıkarmak suretiyle yağma kabahatinin işlendiğine dair ihbar geldiği açıklanarak, polis ve sıhhat gruplarının olay yerine gelmesinin akabinde meskende yanmış formda bulunan Gülcemal Coşar’ın hastaneye kaldırıldığı belirtilmişti. Gülcemal Coşar’ın kaldırıldığı hastanede yanık tedavisi görürken hayatını kaybettiği de iddianamede aktarılmıştı. Sanık Beğenilen Aytar ile maktul Gülcemal Coşar’ın komşu oldukları, Beğenilen Aytar’ın vakit zaman maktulün konutuna girip çıktığı anlatılmıştı. Olay günü Aytar’ın maktulün kolundaki bilezikleri yağmalamak emeliyle maktulün konutuna girdiği ve evvel tülbent ile boğmaya çalıştığı akabinde kolundaki bilezikleri zorla alarak, maktulün üzerine yanıcı ve yakıcı unsur döktüğü iddianamede belirtilmişti. Beğenilen Aytar’ın komşusunu ateşe verdiği akabinde bilezikler ile meskeni yanar halde terk ettiği ve yağmalanan bileziklerin boşluk bir alanda bulunduğu kaydedilmişti. İddianamede sanık Beğenilen Aytar’ın ‘yangın çıkararak taammüden öldürme’ ve ‘konuttan yağma’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edilmişti.

İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir