Altına sıkılaşma freni!

Altın, ABD’den gelen şok enflasyon sonrası başlayan daha agresif sıkılaşma siyaseti tartışmalarıyla beş haftanın tepesinden geriledi.

Haftaya 1.877 dolardan başlayan spot altının onsu 1.860 dolara kadar geriledi.

41 YILIN EN YÜKSEK DÜZEYİNE ÇIKTI

ABD’de bilgiler enflasyonun Mayıs ayında son 41 yılın en yüksek düzeyine çıktığını gösterdi.

Enflasyon verisi, Fed’in Eylül ayına kadar faiz oranlarını yarım puanlık adımlarla artırmaya devam edeceğine dair beklentileri sertleştirdi ve daha da büyük bir hareketten bahsedilmesine neden oldu.

GÖZLER FED BAŞKANINDA

ABD merkez bankasının iki günlük toplantısının sonuçlanmasının akabinde tüm gözler Fed Lideri Jerome Powell’ın Çarşamba günü yapacağı basın toplantısında olacak.

“Piyasa ileriye dönük olarak daha agresif bir Fed para siyasetini fiyatlandırmaya başladı ve bu da bir stagflasyon senaryosu mümkünlüğünü artırıyor” diyen CMC Markets analisti Kelvin Wong, “Genel olarak, Powell’ın basın toplantısında sunduğu rehberlik ve ekonomik data projeksiyonlarının en son nokta grafiği çok kıymetli olacak.”

Cuma günkü TÜFE oranı, resesyon risklerine ait telaşların yanında ABD tüketici hassaslığının Haziran başında rekor seviyedeki en düşük düzeye inmesiyle altına takviye verdi.

Kıymetli metal ekseriyetle ekonomik belirsizliğe karşı uygun bir sığınak olsa da, artan faiz oranları, getiri sağlamadığı için altının cazibesine ziyan verebilir.

Yatırımcılar, Temmuz ayında Fed’in faiz oranlarını 75 baz puan artırma mümkünlüğünün 50-50 olduğunu görürken, Barclays Plc ve Jefferies LLC’deki ekonomistler bu hareketin bu hafta gelebileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir