Almanya iki nükleer santralini acil durum rezervi olarak tutacak

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle patlak veren güç krizine karşı Almanya’dan nükleer santral adımı geldi.

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanı Robert Habeck yaptığı açıklamada, ülkedeki 3 nükleer santralden 2’sinin Nisan 2023’ün ortasına kadar acil durum rezervi olarak tutulacağını duyurdu.

2 nükleer santral acil durum rezervi olacak

Habeck, Baden-Württemberg’deki Neckarwestheim ve Bavyera’daki Isar 2 nükleer santrallerinin başlangıçta planlanandan daha uzun çalışmasına müsaade verilmesi istikametindeki kararın haklı ve gerekli olduğunu savundu.

Yeterince gücümüz var”

Habeck, “Almanya’da gereğince gücümüz var ve Avrupalı komşularımıza da bu enerjiyi sağlıyoruz.” dedi.

oOlabileceklerin en berbatından yola çıktıklarını lisana getiren Habeck, “En güzelini umabileceğimiz bir durumda değiliz, en kötüsünü beklemek zorundayız.” sözlerini kullanarak, “Her vakit megavat saat gaz başına 300 euronun çok bir senaryo olduğunu düşündük. Son haftalarda fiyat 300 euronun üzerine çıktı ve ortada 350 euroluk doruklar yaşadık.” dedi.

“Nükleer gücün basamaklı olarak kaldırılmasına bağlıyız”

Alman nükleer santrallerinin çalışmaya devam edebilmesi için maddede bir değişiklik yapılması gerektiğini söyleyen Habeck, Almanya’da kalan son 3 nükleer santralin kalıcı olarak daha uzun mühlet işletilmesini reddetti.

Nükleer gücün ortadan kaldırılması gerektiğine değinen Habeck, “Atom Gücü Yasasında düzenlendiği üzere nükleer gücün etaplı olarak kaldırılmasına bağlıyız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir