Ali İsmail Korkmaz saldırıya uğradığı sokakta anıldı

Eskişehir’de 2 Haziran 2013’te Seyahat Parkı hareketleri sırasında atağa uğrayıp tedavi gördüğü hastanede 38 gün sonra ömrünü yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, hücuma uğradığı sokakta anıldı.

DİSK, KESK, TMMOB, EBTO ve ALİKEV’in çağrısıyla Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak’ta düzenlenen anma merasimine Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap korkmaz, ağabeyi Gürkan Korkmaz ve yeğeni Ali İsmail Korkmaz katıldı.

‘TARİHSEL SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRELİM’

Evrensel’in haberine nazaran anma merasiminde konuşan DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Zeynep Kaya, Seyahat protestolarının 10. yılında yeniden Sanayi Sokakta olduklarına dikkat çekti. Eskişehir Emek ve Demokrasi güçleri olarak 10 yıldır bu alanı boş bırakmadıklarını belirten Kaya, “Bizim için bu alanı boş bırakmak demek Seyahat Direnişi’nde yitirdiğimiz canlarımızın hesabını sormaktan vazgeçmek demektir. Bu alandan uzaklaşmak emek, demokrasi ve özgürlük gayretinden, Gezi’nin haklı taleplerinden uzaklaşmak demektir. O nedenle ısrarla burada olacağız. Burada katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın ve Seyahat Direnişi’nde katledilenlerin hesabını sormanın sorumluluğu ve heyecanıyla burada olacağız” dedi.

‘ZORBALIKLA, KATLİAMLARLA BASTIRILMAYA ÇALIŞILDI’

Gezi’nin 10. yılında ülkede büyük bir sarsıntı yaşandığına dikkat çeken Kaya, zelzelede on binlerce insanın göz nazaran göre hayatını kaybettiğini söyledi. “Oysa Gezi’de bu ülkenin insanca yaşanabilecek kentlere kavuşması talebi için de gayret etmiştik. Bu ülkede insanların meselelerini, ömürlerini hiçe sayanların iktidarlarını sürdürmemeleri için telaşlarımızı toplumla paylamıştık. Ne yazık ki taleplerimiz, gayretimiz baskıyla, zorbalıkla, katliamlarla bastırılmaya çalışıldı” diyen Kaya, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Gezi’nin 10.yılında 2023 seçimlerini yaşadık. İktidarın imkanlarını elinde tutanlar, baskı ve antidemokratik uygulamalarından tekrar vazgeçmediler. Ufak bir oy farkıyla iktidarda kalmayı başardılar. Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak halkımıza sesleniyoruz, bir an olsun ümitsizliğe kapılmayalım. Demokrasi, özgürlük, eşitlik ve barış çabasından vazgeçmeyelim. Her şeyden kıymetlisi Ali İsmail Korkmaz’a, Berkin Elvan’a, Ethem Sarısülük’e, Abdullah Cömert’e, Uygar Yıldırım’a, Hasan Ferit’e, Ahmet Atakan’a ve Mehmet Ayvalıtaş’a, seyahatte yaralananlara, seyahatte tutuklananlara, işsiz kalanlara karşı tarihî sorumluluklarımızı yerine getirelim.”

‘ALİ İSMAİL’İ ANLATMAK BORCUMUZDUR’

Daha sonra kelam alan Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, “10 yıl geçti Ali İsmail’in bu sokakta düşmesinin üzerinden. Acımız geçmedi, geçmeyecek bunu biliyoruz. Benim oğlum Ali İsmail amcası düştüğünde şimdi anne karnındaydı. Bugün bizimle birlikte. Ali İsmail amcasının uğraşına güç vermek için burada. Az evvel bir kafede oturuyorduk. Oradaki garsona sordu. ‘Abi sen Ali İsmail Korkmaz’ı tanıyor musun?’ dedi. Çocuk genç bir yaştaydı. Tanımıyordu. Bizim borcumuzdur Ali İsmail’in, Ahmet’in, Abdo Can’ın, Ethem’in, Berkin’in Mehmet’in Hasan Ferit’in ismini duymayan kalmayana kadar herkes anlatmak, herkese duyurmak. Biz Antakya’dan geliyoruz. 4 ay evvel bir sarsıntı oldu. Orada başta kuzenim ve eşi olmak üzere on binlerce vatandaşımızı, akrabamızı, kardeşimizi enkaz altında bıraktık. 3 gün boyunca devlet yoktu. 3 gün boyunca hiç kimse yoktu orada ve enkaz altında beşerler kurtarılmayı bekledi. Kuzenimin eşi enkaz altında doğum yaptı. Bebeğini koklayamadan mezara koymak zorunda kaldık. Biz Ali İsmail’i anmak için buradayız. Sayı çok bedelli. Fakat 100 bireysek 200 polis gelmiş buraya. Bir çocuğu anmak, adaletsizce, hukuksuzca, canice katlini eleştirmek, haykırmak için toplanan beşerler için bu kadar polis toplanıyorsa, devlet onlarca, yüzlerce polisi buraya gönderiyorsa orada enkaz altında beşerler can çekişirken neredeydi devlet? Ben bunu sormak istiyorum. Şüphesiz adalet için çaba edeceğiz lakin şunu da bunu hatırlatmak istiyorum: Adalet herkese lazım olacak bir gün.”

‘BÜYÜYEN BİR AİLEYİZ’

Başta Ali İsmail’in ve Seyahat şehitlerinin katillerinin adalet karşısında hesap vermeleri için çabada edeceklerini vurgulayan Korkmaz; “Hala içerde tutsak tutulan Can Atalay’ı çıkartmak için çaba vereceğiz ve tüm Gezi’den bu yana, son 20 yılda yapılan tüm hukuksuzlukların hesabı sorulsun diye uğraş vereceğiz. Bu uğraşta yalnız değiliz. Her vakit olduğu üzere bugün de sizler ailemizin ne kadar büyük ve büyümekte olduğunu gösteriyorsunuz. Uygun ki varsınız. Düzgün ki yanımızdasınız. Âlâ ki bir aileyiz. Uygun ki büyüyen bir aileyiz” dedi.

Konuşmaların akabinde Ali İsmail Korkmaz’ın kaldırıma konulan fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir