ABD’de Türkiye uyarısı: Galata, Taksim ve İstiklal’e dikkat çektiler

Türkiye ile Batı ülkeleri ortasındaki “seyahat uyarısı gerilimi” tırmanıyor… Geçen hafta ABD, Almanya, Fransa ve İtalya’nın Ankara’daki büyükelçilikleri vatandaşlarına ikazda bulunarak İstanbul’da muhtemel bir atak meydana gelebileceğini duyurmuştu.

Buna misilleme olarak ise Ankara, Cumartesi günü dışişleri bakanlığı aracılığıyla Türk vatandaşlarına uyarmış ve ABD ve Avrupa’ya gideceklerin dikkatli olmasını istemişti.

Bugün, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği bir ihtar daha yaptı. Kurumun resmi Twitter hesabından da paylaşılan açıklamada, Türkiye’deki ABD’lilerin dikkatli olması istendi. İsveç ve Danimarka’yla yaşanan Kuran’ı Kerim yakma skandalı sonrasında İstanbul’daki kilise, sinagog ve diplomatik temsilciliklere akın gerçekleşebileceği tez edildi.

Son dört gün içinde ikinci kere yapılan ikazda, “Teröristlerden karşı hücum gelebilir” denilirken “özellikle batılıların” sık ziyaret ettiği Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal’e dikkat çekildi. Açıklamada Türk yetkililerin soruşturmayı sürdürdüğü de belirtildi.

BÜYÜKELÇİLİĞİN ABD’LİLERE TAVSİYESİ

– Batılıların ağır olarak gittiği yerlerde tetikte olun.
– Kalabalığa karışmayın.
– Dikkat çekmeyin.
– Etrafınızda olanları takip edin.
– Lokal medyayı takip edin.
– İnternet sitemizdeki ikazlar kısmına bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir