ABD’de ağır bilanço! Can kaybı 35’e yükseldi

ABD’nin güneydoğusundaki Kentucky eyaletinde 26 Temmuz Salı günü başlayan ve hala devam eden şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketi sonrası arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kentucky eyaleti valisi Andy Beshear, bugün yaptığı basın toplantısında şimdiye kadar felaket sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 35’e yükseldiğini belirtirken kayıp olan yüzlerce kişi sebebiyle bu sayının artmasından kaygı edildiğini lisana getirdi. Vali Beshear bölgede yağışlı havanın devam etmesi sebebiyle vatandaşlardan dikkatli olmalarını ve kendilerini muhafazalarını istedi.

Yetkililer kurtarma gruplarının bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü açıklarken felaket sonucu 50’den fazla köprünün ziyan gördüğünü, bu nedenle de sular altında bulunan kimi yerleşim yerlerine hala ulaşılamadığını bildirdi.

Sel felaketinde en büyük tahribatın yaşandığı bölgede bulunan Breathitt ve Hindmann kentlerinde ise meydana gelen yağma olayları sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

KENTUCKY EYALETİNDE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLECEK

Vali Andy Beshear, Kentucky eyaletinin doğu bölümlerinde son günlerde yaşanan sel felaketinde mağdur olan ve hayatını kaybeden vatandaşlara hürmet göstermek emeliyle 2-8 Ağustos tarihleri ortasında eyaletteki tüm resmi kurumlardaki bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdi.

Geçtiğimiz 26 Temmuz günü başlayan şiddetli yağışlar Kentucky eyaletinin doğu bölgelerinde sel felaketine yol açarken bölgenin büyük kesitinde konutlar sular altında kalmış, on binlerce bölge sakini elektriksiz kalırken binlerce kişi ise meskenlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Yaşanan felaket nedeniyle de eyaletin 6 bölgesinde acil durum ilan edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir