ABD: Lavrov’un açıklamaları, “Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak edeceği” uyarımızı kanıtlar nitelikte

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov‘un Batı’nın uzun menzilli füze sevkiyatıyla Rusya’nın coğrafik maksatlarının genişleyeceği açıklamasının, ABD’nin “Rusya, Ukrayna topraklarını ilhaka hazırlanıyor.” ihtarını kanıtladığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsün Price, düzenlediği günlük basın toplantısında, Lavrov’un verdiği bir röportajda, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya uzun menzilli silah sevkiyatı yapmasıyla Rusya’nın coğrafik gayelerinin genişleyeceği açıklamasını kıymetlendirdi.

Lavrov’un burada ABD’nin bilmediği bir şeyi söylemediğini belirten Price, “Beyaz Saray’daki meslektaşım (John Kirby) daha dün Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhakı planladığı konusunda ikazda bulundu. Bu topraklara Herson ve Zaporijya’nın dahil olduğunu söyledi. Bugün Lavrov, bizim yaptığımız bu uyarıyı resmen teyit etti.” tabirini kullandı.

Price, Rusya’nın açık bir halde ilhak planını ilerlettiğini belirterek bu durumun da Ukrayna’daki savaşın hukuksuzluğunu bir kere daha gözler önüne serdiğini kaydetti.

Ne olmuştu?

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Direktörü John Kirby, düzenlediği basın toplantısında “Rusya’nın Ukrayna’da daha çok toprağı ilhak etme niyetinde olduğuna dair elimizde kâfi delil, istihbarat ve kamuya açık bilgi var.” tabirini kullanmıştı.

Lavrov ise, Rus Ria haber ajansına verdiği röportajda, Rusya ve Ukrayna heyetleri ortasında İstanbul’da mart ayında müzakerelerin yapıldığını anımsatarak “İstanbul’da müzakereciler görüştüğünde, bir coğrafya vardı. Artık ise coğrafya öteki. Artık yalnızca Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri değil, Herson, Zaporijye ve kimi başka bölgeler de kelam konusu. Bu husustaki süreç dengeli ve ısrarlı formda devam ediyor.” demişti.

Lavrov, kelamlarına şu biçimde devam etmişti:

“Batı, durumu kötüleştirmek isteğiyle HIMARS (ABD üretimli Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi) dahil Ukrayna’ya uzun menzilli silah sevkiyatı yapıyor. Bu halde coğrafik amaçlar, mevcut çizgiden ileriye gerçek değişecek. Bu nedenle (Ukrayna Devlet Lideri Volodimir) Zelenskiy’nin yahut onu değiştirecek öbür birinin denetim edeceği alanlarda, topraklarımıza ve bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlere tehdit oluşturacak silahın bulunmasına müsaade veremeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir