ABD, gazeteci Ebu Akile’nin ölümüne yol açan mermiyi Filistin’e iade etti

Filistin Adalet Bakanı Şelalide, Washington’ın talebi üzerine Batı Şeria’da 11 Mayıs’ta Ebu Akile’yi öldüren kurşunun incelenmesi için ABD’ye teslim ettiklerini söyledi.

İncelemelerin akabinde ABD’nin kelam konusu kurşunu Filistin makamlarına iade ettiğini aktaran Şelalide, “Mermi geri geldikten sonra bizim tarafımızdan da incelendi ve üzerinden hiçbir değişim ispat edilmedi” dedi.

Şelalide, ABD’deki incelemelere İsraillilerin de iştirak gösterdiğine dair tezlere ait ise bu hususta kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını söyledi.

ABD’yle resmi prosedürlere bağlı kaldıkları ve mermiyi de etik ve yasal yükümlülükler üzerine teslim ettiklerini anlatan Şelalide, münasebetiyle ABD’deki incelemelerde İsrail‘in dahil olup olmadığını bilmediklerini kaydetti.

ABD’nin soruşturma prosedürlerindeki ciddiyeti bağlamında mermiyi talep ettiğine işaret eden Şelalide, “Önemli olan bu cinayeti işleyen kişinin yakalanması ve hesaba çekilmesidir. Gerçekten öldürülen Ebu Hoş ABD vatandaşıydı. Hasebiyle ABD’den yalnızca soruşturmayı önemsemesi değil, bu cinayeti işleyenlerin peşine düşmesi de bekleniyor.” diye konuştu.

Filistin Adalet Bakanı Şelalide, ABD’nin mermiyle ilgili yaptığı incelemelerin sonuçlarının kendilerine ulaşmadığını lakin soruşturmayla ilgili kararlı olduklarının altını çizdi.

EBU AKİLE’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Gazeteci Ebu Akile’nin, vazifesini yaptığı sırada ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi reaksiyonlara neden olmuştu.

İsrail ordusu, Ebu Akile’nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir