Zeugma Mozaik Müzesi akşam saatlerinde de gezilebilecek

Antep’teki yaklaşık 25 bini kapalı olmak üzere 30 bin metrekarelik alanda kurulan Zeugma Mozaik Müzesi’nin ziyaret saatleri, bir aylığına 08.30-22.00 olarak düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ziyaretçi ve çeşit rehberlerinden gelen talepler doğrultusunda müzenin ziyaretçi saatlerini bir aylığına güncelledi. Bu kapsamda, ziyaretçiler Zeugma Mozaik Müzesi’ni 15 Ağustos-15 Eylül tarihlerinde saat 08.30-22.00 saatleri ortasında gezebilecek.

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

Antep’te İpek Yolu üzerinde yer alan Zeugma Mozaik Müzesi, 2011 yılında ziyarete açıldı. Müze, Roma İmparatorluğu’nun bölgedeki en değerli merkezi olan Zeugma’nın taban mozaiklerinin yanı sıra o periyotta kentte yaşamış olan insanların inançları, kültürü ve günlük yaşantısını anlatan kısımlarıyla dikkat çekiyor.

Zeugma Antik Kenti’nin simgesi olan Çingene Kızı Mozaiği’nin, kaçak kazılarla ortaya çıkarıldıktan sonra yurt dışına kaçırılan 12 modülü, sergilendiği ABD’nin Bowling Green Devlet Üniversitesi’nden 2018 yılı Kasım ayında geri getirilmiş ve Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştı. Yapılan muahede kapsamında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi takımı tarafından Fırat Irmağı kıyısından toplanan taşlarla mozaiklerin özgününe yakın replikaları yapılarak üniversitenin Wolfe Sanat Merkezi’nde sergilenmesi için ABD’ye gönderilmişti (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir