Yunanistan, Meriç’teki bariyeri uzatıyor: Tüm Türkiye sınırını kapsayacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis‘in başkanlığında toplanan Yunanistan Ulusal Güvenlik Hükümet Kurulu, ülkenin deniz ve kara hudutlarındaki yasadışı göçmen geçişlerini ele aldı. Devlet Ajansı AMNA’nın haberine nazaran, toplantıda çelik çitlerin, Meriç bölgesinde Türkiye ile hududun tamamı boyunca kademeli olarak genişletilmesi kararı alındı.

Sınırın hangi kısımlarındaki çitlerin inşasına öncelik verileceğinin ayrıyeten değerlendirileceği aktarılırken, Meriç’teki hudut devriyelerinin de artırılacağı kaydedildi. Toplantıya Dışişleri, Savunma, Vatandaşı Müdafaa, Göç ve İltica, Gemicilik, İklim Değişikliği ve Sivil Muhafaza Bakanlarının yanı sıra Ulusal İstihbarat Teşkilatı ve Genelkurmay Liderleri katıldı.

80 kilometre daha uzatılacağı açıklanmıştı

Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, geçen hafta SKAI Radyo kanalına verdiği mülakatta, Türkiye ile Yunanistan hududundaki Meriç bölgesinde bulunan çitlerin 80 kilometre daha uzatılacağını açıklamıştı. Atina, sistemsiz göçmen geçişini engellemek emeliyle Türkiye ile Yunanistan ortasındaki kara hududuna 40 kilometre uzunluğunda çelik bariyer örmüş, inşa süreci Ağustos 2021’de tamamlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir