YÖK Başkanı: Barajın kalkmasıyla psikolojik bariyer kalkmış oldu

Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek adaylara muvaffakiyet dileyerek, “Artık üniversite tercihi yapabilmek için belirli bir baraj puanını geçmeniz gerekmeyecek. Sizden gelen yansımalardan da görüyoruz ki barajla birlikte önünüzdeki ruhsal bariyer de kalkmış oldu” dedi.

YKS’ye girecek adaylar için Twitter’dan bildiri yayımlayan YÖK Lideri Özvar, şunları kaydetti: “Sevgili gençler; hepinizin hayallerini kurduğunuz üniversitelere, fakültelere, programlara yerleşecek performansı göstermenizi umut ediyorum. Bildiğiniz üzere bu yıl imtihana ait iki değerli düzenlemeyi hayata geçirdik. Birincisi ön lisans ve lisans programlarını tercihte Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) baraj puanları uygulamasını kaldırdık.

Artık üniversite tercihi yapabilmek için belirli bir baraj puanını geçmeniz gerekmeyecek. Sizden gelen yansımalardan da görüyoruz ki barajla birlikte önünüzdeki ruhsal bariyer de kalkmış oldu. İkinci olarak TYT müddetini 30 dakika artırarak 165 dakikaya çıkardık. Yaptığımız bu düzenleme ile üzerinizdeki imtihan yetiştirme baskısını ve gerilimi azaltmak istedik. Sorular üzerinde daha fazla düşünebilmeniz, düşünürken kusur yapma ihtimalini en aza indirmeniz için sizlere bu türlü bir hak tanıdık.

Sınav mühletini uzatarak ve barajı kaldırarak motivasyonunuzu artırmayı amaçladık. Şunu da bilhassa vurgulamak isterim ki imtihan müddeti ile soruların zorluğu ya da kolaylığı ortasında hiçbir ilişki yok. Biz sizin işlerinizi kolaylaştırmak için gereken tedbirleri aldık, performansınızı ve ruhsal motivasyonunuzu yükseltmek için adımlarımızı attık. Yeni akademik yılda sizleri ortamızda görmeyi çok istiyor, bunun için sabırsızlanıyor ve tüm üniversitelerimizle heyecanla sizleri bekliyoruz.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir