Yair Lapid, İsrail’in geçici başbakanı oldu

İsrail’de dün parlamentonun (Knesset) feshedilerek 1 Kasım’da erken seçim yapılması kararının ilan edilmesinin akabinde Naftali Bennett, başbakanlık misyonunu koalisyon ortağı Yair Lapid’e devretti.

AA’nın haberine nazaran, koalisyon hükümetinde şimdiye kadar Dışişleri Bakanı olarak vazife yapan Lapid resmen ülkenin 14’üncü başbakanı oldu.

İsrail Başbakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada Lapid’in yeni misyonuna özel çekilen fotoğrafı paylaşılarak “İsrail Başbakanı Yair Lapid” tabirine yer verildi.

Lapid, 1 Kasım’da gerçekleşecek seçimlere kadar ülkeyi süreksiz başbakan olarak yönetecek.

İsrail’de Meclisin feshedilmesinin akabinde Bennett, gün içinde başbakanlık vazifesini koalisyon ortağı Lapid’e devretmişti.

Başbakanlık Basın Ofisi, Bennett ile Lapid ortasında Batı Kudüs’teki Başbakanlık ofisinde “mütevazı bir zaman teslim töreni” düzenlendiğini duyurmuştu.

ERKEN SEÇİM ZAMANI

İsrail milletvekilleri dün erken genel seçime gidilmesi gayesiyle parlamentonun feshedilmesini içeren tasarıyı kabul etti. Tasarıyla erken seçim tarihi de 1 Kasım 2022 olarak onaylandı. Bu, İsrail’de yaklaşık 3,5 yıl içinde beşinci genel seçim olacak.

Ülkeyi yaklaşık bir yıldır yöneten çok partili koalisyon hükümetinin ortaklarından Bennett ve Lapid, 20 Haziran akşamı Meclisi feshederek erken seçime gitme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Erken seçim kararı almasında, son aylarda yaşanan istifalarla birlikte kırılgan yapıdaki koalisyon hükûmetinin 120 sandalyelik Meclis’te çoğunluğu yitirmesi tesirli olmuştu. Misyonu bırakan Bennett 29 Haziran’da da seçimlerde aday olmayacağını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir