Vaka sayısının 200 bin geçmesi İBB Bilimsel Danışma Kurulu’nu tedirgin etti: Maske zorunluğu geri gelmeli

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık Kovid-19 tablosuna nazaran, 11-17 Temmuz tarihleri ortasında 226 bin 532 bireyde koronavirüs tespit edildi. 96 kişinin hayatını kaybettiği bilgisine de yer verilen raporda geçen haftadan bilgi hadise sayılarının neredeyse yüzde 100 oranında arttığı da gözlendi.

İBB BİLİMSEL MÜRACAAT KONSEYİ ACİL OLARAK TOPLANDI

Koronavirüs olay sayılarının 200 binin de üzerine çıkması İBB Bilimsel Müracaat Heyeti’nin acil toplanmasına neden oldu. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada bir müddettir salgına karşı tedbirleri kaldıran Avrupa ve Amerika’da Omicron’un daha bulaşıcı varyantları olan BA.4 ve BA.5’in ön plana geçtiği belirtildi.

“ÖLÜM SAYILARI 2-3 HAFTA SONRA GÖRÜLEBİLECEK”

“Artış süratle devam ediyor, mevt sayıları üzerindeki tesiri ise fakat 2-3 hafta sonra görülebilecek” açıklamasında bulunan İBB Bilimsel Müracaat Konseyi’nin açıklamasında Türkiye’de aşılanma oranlarının toplum bağışıklığını sağlayabilecek düzeyden çok uzakta olduğu vurgulanarak 2. doz aşı uygulananların toplam nüfusun yüzde 63’ünü, hatırlatma dozu alanların ise yalnızca yüzde 33’ünü oluşturduğu belirtildi.

KURULDAN DİKKAT ÇEKEN 6 ÖNERİ

İBB Bilimsel Müşavere Şurası tekliflerini şu formda sıraladı:

  • Bilindiği üzere aşıların ağır hastalığı ve vefatı önlemedeki tesiri bilhassa birinci 6 ay için en yüksek düzeylerde seyrediyor, sonrasında ise giderek azalıyor. Bu nedenle salgının denetimi için hatırlatma dozları kesinlikle yapılmalı. Daha tesirli aşı kampanyaları düzenlenmeli.
  • 5-12 yaş ortasında okul çocuklarına birçok ülkede olduğu üzere aşılanma hakkı tanınmalı. Aşıya ulaşım kolaylaştırılmalı. Halkın altı kişinin gelmesini beklemeden, gittiği anda aşı olabileceği merkezler belirlenerek ilan edilmeli.
  • Günlük olgu sayısı 1.000’in altına indiğinde kaldırılmış olan maske zaruriliği, toplu taşıma araçlarında ve kapalı ortamlarda yine yürürlüğe konmalı ve denetlenmeli. Kapalı ortamların havalandırılmasına, fizikî aralık ve hijyen şartlarına tekrar ihtimam gösterilmeli.
  • PCR testleri fiyatsız olmalı ve testlere ulaşım kolaylaştırılmalı. Bilimsel çalışmalarla hassaslığı kanıtlanmış olan süratli antijen testleri iş yerlerinde ve meskenlerde tarama testleri olarak devreye sokulmalı.
  • Bölgeye ilişkin bilgiler yayımlanarak lokal tedbir ve kurallar uygulanmalı. PCR testlerinin belirli bir oranında genomik tahlil yapılarak hakim varyantlar belirlenmeli ve “Türkiye Mutasyon Haritası” çıkartılmalı.
  • COVID-19 hastalığının tedavisinde aktifliği kanıtlanmış olan tüm ilaçlara ülkemizde fiyatsız ulaşım sağlanmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir