Uzmanından uyarı: Yağsız diyet olmaz

Beslenme sisteminde epey değerli bir pozisyonda bulunan yağ tüketimi, diyet yapanların akıllarında soru işaretlerine sebep oluyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Huri Özkarabulut, “Yağda eriyen vitaminleri bedenimize alabilmemiz için az da olsa yağ tüketmemiz gerekir. Bitkisel yağlara alternatif olarak balık tüketimini artırabilir, yağlı tohumlarla da yağ gereksinimimizin bir kısmını karşılayabiliriz. Tıpkı vakitte günlük tüketeceğimiz 10-15 fındık, çiğ badem yahut 5-6 cevizle de bedenin yağ gereksinimi karşılanabilir” dedi.

“BİTKİSEL YAĞLAR, KOLESTROLÜ DENETİM ALTINDA TUTUYOR”

Zeytinyağı, ayçiçeği yağı, soya ve mısır özü yağı üzere omega açısından epeyce pahalı olan yağların kesinlikle dışarıdan alınması gerektiğine vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Huri Özkarabulut, “Eğer vegan değilseniz, doymuş yağları hayvansal besinlerden alabilir, ekstra katı yağ tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Lakin doymamış yağ dediğimiz omega-3 ve omega-6 yağ asitleri kolesterolü denetim altında tutarken, ayçiçeği yağı üzere bitkisel yağların da kolesterolü düşürücü tesiri bulunuyor. Bu yüzden bu yağ çeşitlerinin kesinlikle istikrarlı olacak biçimde dışarıdan alınması gereklidir. Günlük hayatta ise salatalara sıvı yağ yerine ceviz koyarak yahut kahvaltılarda 10-15 adet zeytin tüketerek sağlıklı yağ alımı sağlanabilir” dedi.

“FAZLA YAĞ TÜKETİMİ KANSER YAPIYOR”

Fazla yağ tüketiminin, kolesterol seviyesini artırarak damar çeperlerinde kolesterol birikimine ve damarların daralmasına neden olduğunu da söyleyen Özkarabulut, “Bu daralma kalbe giden kan ölçüsünü azaltacağından kalp krizine neden olabilir. Birebir vakitte yapılan araştırmalarda bilhassa göğüs kanseri ile yağ tüketimi ortasında bağ bulunmuştur. Çok fazla kızarmış yağ tüketimi de kanser(mide) oluşma riskini arttırıyor” dedi.

Özkarabulut, “Çoklu doymamış yağların yüzde 10-25’inin omega-3 olarak alınması kalp hastalıklarının önlenmesinde, kanser riskinin azalmasında ve sağlıklı beslenmede önerilen miktardır” diyerek kelamlarına son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir