Ukrayna saflarında 55 ülkeden savaşçı yer alıyor

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği savaşta Ukrayna saflarında yaklaşık 55 ülkeden savaşçının çatışmalara katıldığı bildirildi. Alman haber ajansı dpa’nın ilgili sorusuna cevap veren Ukrayna’daki Memleketler arası Lejyon sözcülüğü, “Alman lejyonerlerin de burada olduğunu doğrulayabilir lakin net sayılar hakkında yorum yapamayız” sözünü kullandı.

Ukrayna devletine bağlı kamusal bir kurum olan Memleketler arası Lejyon, Haziran ayı başında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesi ile başlayan savaşta bir Almanın hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Daha evvel yapılan bir açıklamada ise, yabancı savaşçılar içinde en kalabalık iki kümesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere vatandaşlarının oluşturduğu, bunları Polonyalılar ile Kanadalıların takip ettiği bilgisi aktarılmıştı.

“Paralı asker değil istekli savaşçılar”

Yabancı savaşçılar içinde Ukrayna ismine silahlı gayrete katılanlar içinde ayrıyeten Brezilyalılar, Avustralyalılar, Güney Koreliler, Baltık ülkeleri vatandaşları ve başta Finlandiya olmak üzere çok sayıda Kuzey Avrupa ülkesi vatandaşı olduğu bildiriliyor.

Uluslararası Lejyon’un sözcüsü Damien Magrou, kelam konusu yabancı savaşçıların paralı askerler olmadığını; Ukrayna’ya istekli olarak gelenlerin, Ukrayna ordusunun bir kesimi olduğunu lisana getirdi. Kelam konusu lejyonun masraflarının Ukrayna Savunma Bakanlığı bütçesinden karşılandığını vurgulayan Magrou, “Bu, barınma, maaş, silah ve cephane üzere tüm sarfiyatları kapsıyor” dedi. Batı ülkelerinden birtakım sponsorların da Lejyon’u mali olarak desteklediğini belirten Magrou, “Para çok farklı istikametlerden geliyor ve yalnızca askerlerimizin teçhizatı için kullanılıyor” dedi. 

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy de, daha evvel tüm dünyadaki gönüllülere, Rus ordusuna karşı savaşa katılma davetinde bulunmuştu.

Rusya: Paralı askerleri bilhassa maksadımıza alıyoruz

Rus askeri ünitelerinden yapılan açıklamalarda da sık sık, “paralı askerlerin imhası”ndan kelam ediliyor. Moskova, bugüne dek Ukrayna ismine savaşan binlerce yabancının öldürüldüğünü ve bunun yanında çok sayıda yabancının da esir alındığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, daha evvel sık sık, yabancı askerlerin bilhassa amaç alındığını lisana getirmişti. Konaşenkov, Mart ayında yaptığı açıklamada, “Bir dizi Batılı ülke, devlet bazında vatandaşlarının, Ukrayna‘nın paralı askerleri olarak Rus güçlerine karşı düşmanlıklarda bulunmasını destekliyor” demişti.

Ancak Rusya da, kendi saflarına yabancıların katılacağını duyurmuş ve bunların ortasında Suriye’den tecrübeli savaşçıların olacağını bildirmişti.

Türkiye listede yer almıyor

Bu ortada Ukrayna Milletlerarası Lejyonu’na katılmak isteyenlere yönelik internette açılan, bilgilendirme ve müracaat sayfasında 60 ülkenin vatandaşına yönlendirici bilgiler sunuluyor. Başvuracaklarda muharebe tecrübesi aranırken vize muafiyeti ve tüm masrafların karşılanması üzere imkanlar sunuluyor. Ukrayna diplomatik temsilcilikleri üzerinden müracaat yapılabilecek ülkeler ortasında pek çok Batılı ülkenin yanı sıra Irak, Peru, İsrail, Küba, Güney Kore, Vietnam, Hindistan üzere ülkeler yer alırken Türkiye’nin listede bulunmaması dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir