Türkiye’den ‘yeşil altın’ hamlesi! İki Avrupa ülkesiyle imzalar atıldı

Siirt Vakfı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, kent genelinde 100 binlerce dekarlık alanda yetiştirilen ve bölge halkının değerli geçim kaynakları ortasında yer alan Siirt fıstığının yurt dışında alıcısı her geçen gün artıyor.

İlk ihracatı Almanya’ya gerçekleştirilen ve sonraki periyotta yapılan çalışmalar sayesinde yurt dışı pazarı her geçen yıl artan Siirt fıstığının yeni ülke raflarında da yer alması için gün sayılıyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşın 2019-2021 yıllarında 120 tonluk ihracat gerçekleştirilirken, ortadan geçen müddette Romanya, Belçika, Hollanda ve Çin üzere ülkelere de tonlarca fıstık satışı gerçekleştirildi.

Başta Siirt Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere bölgede faaliyet gösteren işletmelere dayanak gayesiyle vakıf tarafından gerçekleştirilen tanıtım çalışmaları ve görüşmeler meyvesini verdi.

Siirt fıstığının bundan evvelki ülkelere ek olarak İspanya ve İtalya’ya da birinci kere ihraç edilmesi için gerçekleştirilen görüşmeler olumlu sonuçlandı. Yeni mahsulün hasat edilip işlenmesi sonrası iki ülkeye kasımda ihracatın gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

İSRAİL İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Açıklamada görüşleri yer alan Siirt Vakfı Lider Vekili Metin Canpolat, Siirt fıstığının kent için ne kadar değerli olduğundan bahsederek, “yeşil altın” olarak isimlendirilen eserin dünyanın farklı ülkelerinde tanıtılması için çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Son olarak İspanya ve İtalya ile ihracat mutabakatlarının imzalandığını, İsrail ile de görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Canpolat, yurt dışı satışı güçlendirmek ve bölge halkına yüksek gelir sağlamak için faaliyetlerine devam edeceklerini aktardı.

Canpolat, yurt dışındaki büyükelçilerin, ticari ataşelerin ve diplomatların bu hususta kendilerine dayanak verdiğinin altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yaptığımız görüşmeler ve tanıtım çalışmaları dışında bu yıl değerli bir aktifliğe imza atmayı hedefliyoruz. Siirt Vakfı olarak 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Siirt Tanıtım Günleri’nde Siirt fıstığının tanıtımını 35 ülkenin büyükelçisine gerçekleştireceğiz. Ayrıyeten Siirtli olmayan başka tüm hemşehrilerimiz ile de bu altın yeşili buluşturacağız.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir