Türkiye’de “Perseid” yağmuru

1992 yılından beri gözlemlenen Perseid meteor yağmuru 12 ve 13 Ağustos geceleri gerçekleşir. Türkiye’nin pek çok kentinde de bu meteor yağmuru gerçekleşti.

Perseid, en bilinen göktaşı yağmurlarından biridir. Perseid meteor yağmurları, 1992 yılında Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşur.

Yılda bir gerçekleşen gökyüzü olayında, dev gezegen Jüpiter’in çekimi sayesinde saatte 200 göktaşı oluşabiliyor.

Türkiye’nin pek çok kentinden görülebilen göktaşı yağmurunu binlerce kişi izledi.

ERCİYES DAĞI’NDA GÖZLEM

Kayseri’de gökyüzü tutkunları, meteorların en görkemli şovlarından biri olan “Perseid meteor yağmuru”nu Erciyes Dağı’nda gözlemledi.

Kayseri Bilim Merkezi ile Erciyes AŞ tarafından 2 bin 650 metre yüksekliğindeki Erciyes Kayak Merkezi Hacılar Kapı’da gerçekleştirilen aktifliğe, gökyüzü meraklıları ağır ilgi gösterdi.

Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Kısmı öğretim vazifelisi Doç. Dr. İnci Akkaya Oralhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün burada halkın da iştirakiyle Perseid meteor yağmurunu gözlemeye çalışacaklarını söyledi.

Bunun aslında swift kuyruklu yıldızından arta kalan bir hususun atmosfere girip çıkması sonucu ortaya çıkan bir olay olduğunu belirten Oralhan, şunları kaydetti:

“Her yıl bu olayı gözlemliyoruz, 20 gün sürüyor. Temmuzun sonunda başlayıp ağustosun ortalarına kadar devam eden bir olay. 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gecede azamî sayıda Perseid yağmurunu görmeyi hedefliyoruz. Şu anda bizler güneş sistemi etrafında dolaşırken aslında biz Perseid yağmurunun olduğu bölgeye girdiğimiz için atmosferimizde bu tıp hoş olayları görüyoruz.”

Erciyes AŞ İdare Konseyi Lideri Murat Cahid Cıngı ise bugün çok değişik bir gökyüzü hadisesi için Erciyes’te olduklarını anlattı.

Misafirleri için Erciyes’in 2 bin 650 metresinde bulunan Hacılar Kapı’da, ışık kirliliğinden uzakta, gökyüzünü en ülkü formda görebilecekleri bir noktadan seyretmesi için bu faaliyeti düzenlediklerini kaydeden Cıngı, bu hoş gökyüzü hadisesine ağır ilgi olduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir