Türkiye’de Kızamık ve El Ayak Hastalıklarının Aşısız Suriyeliler Yüzünden Çoğaldığını Söyleyen Kadın Gündemde

Twitter’da @umayanaaa kullanıcı isimli tarihçi Nurşen Eken Kılınç, Türkiye’nin uyguladığı yanlış göç siyaseti yüzünden ülkede yaşanan hastalık oranının arttığını argüman etti. Kızamık, el ayak ve çiçek hastalıklarının, Suriyelilerin göçü sonrası ülkemizde tekrar görülmesinin, aşısız ve kayıtsız bir formda ülkemize gelen sığınmacıların sebep olduğunu söyleyen Kılınç, toplumsal medyada gündem oldu.

2011’de başlayan iç karışıklılıklar nedeniyle hudut komşusu olan ülkemize göç eden Suriyelilerin sayısı, Ekim 2012 tarihinde 100 bini aşmıştı. O vakitler çok umursanmayan bu mevzu, artık ülkemizin en büyük meselelerinden birisi.

Tabii hepsi savaştan kaçmış, ülkemize sığınma talebinde bulunmuş şahıslar değildi. Birçoğu yasal olmayan yollardan ülkemize giriş yaptı. Ve bu yüzden büyük bir kısmının hiçbir kaydı olmadan hala Türkiye’de yaşamakta olduğu ön görülüyor.

Twitter’da Nurşen Eken Kılınç isimli tarihçi, hala koronavirüsün tesirleri geçmemişken ortaya çıkan maymun çiçeği (monkeypox) virüsü korkusu içinde yaşayan ülkemizin, kızamık ve el-ayak hastalığıyla da uğraş etmesiyle ilgili bir çıkarımda bulundu.

Nurşen Eken Kılınç’ın telaffuzuna nazaran ülkemize kaçak yollardan giriş yaptığı için hiçbir kaydı bulunmayan Suriyeli sığınmaların aşısız olması, aşı siyasetimizi bir epey zayıflatmış.

Özellikle görselde yer alan el ayak hastalığı birkaç yıl önce, evvel Suriyeli çocuklarda görülmüş daha sonrasında çocuklar vasıtasıyla okullarda bulaş suratı artmıştı.

Uzun müddettir görülmeyen birçok hastalığın, Suriyelilerin göçü sonrası arttığını argüman ediyor.

twitter.com

El ayak hastalığının ise 1000’de 2 iken 100’de 4’e çıkmış olması kan dondurucu bir tez.

twitter.com

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç Yönetimi Başkanlığı Ahenk ve Bağlantı Genel Müdürü Gökçe Ok ise Kılınç’a sıhhatle ilgisi olmadığını, yayınladığı bilgilerin gerçek dışı olduğunu ve Suriyeli sığınmacıların huduttan girmeden evvel aşılandığını söyledi.

twitter.com

Türkiye’deki aşılanmalarda hiçbir sorun olmadığını ve hatta Suriye’nin aşı durumunun iç savaştan evvel %95’e yakın olduğunu söyleyen Ok, Kılınç’a ‘Yazdıklarınızın hesabı sorulmalı’ dedi.

twitter.com

Yakını yahut çocuğu bu hastalıklardan müzdarip olan herkes, Kılınç’a takviye verdi.

twitter.com

Daha çok hastane daha çok hasta demek…

twitter.com

Ülkemizin sığınmacı siyasetinde yaşanan meseleler, vatandaşların gündeminden düşmüyor.

Göç Yönetimi Bağlantı Lideri da reaksiyonların odağındaydı.

twitter.com

????

twitter.com

Kan dondurucu savlar da peşinden gelmeye başladı.

twitter.com

????

twitter.com

????

twitter.com

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

twitter.com

Sizce bu durdurulamaz sığınmacı dalgasıyla sıhhat sistemimizde yaşanan problem ve ortaya çıkan hastalıklar orantılı mı?

twitter.com

Yorumlarda buluşalım…

twitter.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir