Tibet’te Kovid-19 salgını nedeniyle 100’den fazla yetkili cezalandırıldı

Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nde ay başından itibaren artan Kovid-19 olayları nedeniyle çok sayıda lokal yetkilinin disiplin cezaları aldığı ve misyondan alındığı bildirdi.

South China Morning Post gazetesinin haberine nazaran, Kovid-19 salgının başından bu yana az sayıda hadisenin görüldüğü özek bölgede, birinci olayların 8 Ağustos’ta görüldüğü salgın dalgası nedeniyle 100’den fazla yetkili cezalandırıldı.

Vakaların ortaya çıktığı Şigazı kentinde 77 yetkiliye disiplin cezaları verilirken bunlardan 10’u misyondan alındı.

Nepal sonundaki Şannan’da ise 6 yetkiliye disiplin cezası verilirken 2’si misyondan uzaklaştırıldı.

Özerk Bölge’nin merkezi Lhasa’da ise geçen hafta 22 yetkiliye disiplin cezaları verildi.

Bu ortada bu ay içinde hadise artışı görülen Haynan eyaletinde ortalarında Sanya kentinin Ciyang ilçesinin Komünist Parti Sekreteri Gu Hao’nun olduğu 6 yetkiliye disiplin cezaları verilirken sekreter misyonundan alındı.

Çin’in tanınan tatil beldesi Haynan’da ortaya çıkan salgın nedeniyle 6 Ağustos’ta karantina ilan edilmiş, yaklaşık 80 bin turist Ada’da mahsur kalmıştı.

Tibet ve Haynan eyalet idarelerinden yapılan resmi açıklamalarda, yetkililerin, “salgın tedbire ve denetim çalışmalarının uygulanmasındaki yetersizlikler, bürokratik tutum, biçimcilik, yetersiz performans ve misyonu ihmal nedeniyle” cezalandırıldığı söz edildi.

Son 24 saatte 1444 vaka

Ulusal Sıhhat Komitesinden yapılan açıklamada Çin ana karasında son 24 saatte 150’si yurt dışı kaynaklı 1444 olay tespit edildi.

Hastalık belirtisi gösteren yurt içi kaynaklı 259 hadisenin 70’i Haynan eyaletinde, 51’i ise Tibet Özerk Bölgesi’nde görülürken, hastalık belirtisi göstermeyen yurt içi kaynaklı 1035 hadisenin 452’si Tibet’te, 125’ise Haynan’da kaydedildi.

Vaka sayılarının başka ülkelere nazaran nispeten az olmasına karşın verilen cezalar, Çin idaresinin “sıfır vaka” stratejisini uygulamadaki ısrarından kaynaklanıyor.

Kovid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler dalındaki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çin Komünist Partisinin bu sonbaharda yapılacak kritik kongresi öncesinde verilen cezalar, Pekin’in mahallî idarelere önlemlerin ödünsüz uygulanmasına dair verdiği ileti olarak yorumlanıyor.

Kaynak: AA / Emre Aytekin – Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir