Termal bayramda gelecek misafirleri için son hazırlıklarını tamamladı

Türkiye’nin termal turizm merkezlerinden Yalova’daki kaplıca bölgesinde, Kurban Bayramı tatilinde hem yerli hem yabancı turist yoğunluğu bekleniyor.

Roma, Bizans ve Osmanlı periyotlarında de şifa merkezi olan Termal ilçesindeki işletmeler, konuklarını rahat ve huzurlu bir ortamda ağırlayabilmek için son hazırlıklarını gözden geçiriyor.

“Güvenli Turizm Sertifikası” bulunan Sıhhat Bakanlığı Yalova Termal Kaplıcaları İşletme Müdürlüğü mevcut tatilcilere hizmet verirken, öbür yandan idari müsaadeyle 9 güne çıkan tatil için hazırlık yapıyor.

İşletme Müdür Yardımcısı Reşit Yeşil, AA muhabirine, bölge olarak çok haraketli günler geçirmeye başladıklarını söyledi.

Şu anda yüzde 90 olan tesisteki doluluğun bayramda yüzde 100’e çıkacağını öngördüklerini belirten Yeşil, “Müşterilerimiz Rus ve Avrupa yüklü oluyor lakin dönem olarak bu sıralar Orta Doğulu turistimiz çoğunlukta. Bayramda da genelde yoğunluğumuz bu istikamette olacak.” dedi.

Yeşil, bayramda tesisi tercih edecek ziyaretçilerin, sıcak havuz ve hamam dışında ormanlık alanda tabiatla iç içe hoş tatil geçireceğini lisana getirdi.

Doğayla iç içe olmasının kaplıca bölgesine farklı bir hoşluk kattığını vurgulayan Reşit Yeşil, şöyle devam etti:

“Burası oksijen çadırı üzere. Tabiatta yürüyüşler yapabiliyor, şelale, yayla üzere hoşlukları görebiliyorlar. Esasen dünya çapında tescilli ve madalyalı suyumuz var. Tesis içerisinde değişik yerlerde kaynaklarımız çıkıyor. Bunlardan mide suyu, ayak suyu, göz suyu ve buhar çıkan yerimiz var. Genelde buharı ciltte çıkan sivilce, akne üzere rahatsızlıklarda kullanabiliyorlar.”

Şelale, gölet, yaylalara ve denize yakın

İlçedeki bir termal otelin genel müdürü Arif Şaldırak ise tesisin doluluğunun yüzde 90 olduğunu, bayramda tam doluluk beklediklerini belirtti.

Kovid-19 salgını nedeniyle Arap turist ağırlayamadıklarını lakin son devirlerde yasakların kalkmasıyla rezervasyonların gelmeye başladığını aktaran Şaldırak, şunları kaydetti:

“İlçe nüfusumuz 6 binlerde lakin bayram ve bayram sonrasında gelecek konaklama ve günübirlik konuklarımızla 300 binin üzerinde olmasını ümit ediyoruz. Bu yaz dönemini konuklarımızla dolu dolu geçireceğimize inanıyorum. Termal’e gelen konuklarımız gün içinde doğal kaynak sularımızdan faydalanıyor. Gezmek isteyenler ise etrafta bulunan şelaleler, gölet ve yaylaları dolaşabiliyor, ATV tipleri yapabiliyor, istediklerinde 8 kilometre uzaklıktaki deniz kıyısına gidebiliyorlar.”

AA / Sıtkı Yıldız – Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir