Tarım arazilerine OSB yapılmak istenilen köylüler isyan etti

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü Köyü’nde, bakanlık onayıyla kurulacak olan Taşova Organize Sanayi Bölgesi (OSB) köylülerin yansısına neden oldu. Köylüler, tarım yaptıkları ve hayvanları otlattıkları topraklara OSB yapılmasına karşı çıkarken, araziyi devretmeyen muhtar ile 4 azası da kaymakam tarafından vazifesinden alınarak haklarında soruşturma başlatıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayıyla 142 haneli Çambükü Köyü’ne OSB yapılmasına karar verildi. Kaymakamlık Nisan ayında köy muhtarı İlyas Celep’e tebligat yaparak köy hükmî kişiliğine ilişkin olan arazinin devredilmesini istedi.

Muhtar Celep ise, köylülerin tarım toprakları ile hayvanlarını otlattıkları meralarının OSB alanına dahil edilmesine karşı çıkarak araziyi devretmedi. Köylüler de OSB’nin diğer bir yere yapılmasını isteyerek projeye karşı çıktı.

MUHTAR VE AZALAR MİSYONDAN ALINDI

Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik, “Kamu faydası alınarak periyodu istenen taşınmazın dönem süreçlerini yerine getirmemek suretiyle kamu misyonunu yerine getirmeme hatasını işlediklerini” ileri sürerek Muhtar İlyas Celep ile 4 azasını vazifeden alıp haklarında soruşturma başlattı. Muhtarlığa da kayyum atadı. Kaymakamlığın bu kararı köylüleri isyan ettirdi. Yerlerine OSB’ye kaptırmak istemeyen ve muhtarlarının vazifeden alınmasına reaksiyon gösteren köylüler ilçe merkezinde Kaymakamlık önünde aksiyon yaptı. CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer de köylülere takviye verdi.

“ARAZİYİ VERMEDİM VAZİFEDEN ALINDIM”

Kaymakam tarafından vazifesinden alınan muhtar İlyas Celep ise yaptığı konuşmasında, “Köyümüzün merasını evvel hazine toprağına çevirdiler. Buna itiraz ettik. Mahkeme sürecimiz devam ettiği halde, köy hükmî kişiliğine ilişkin olan yeri benden almaya çalışıyorlar. Ortadan geçen müddette tarlalarımızı kamulaştırırken son etap olarak, köyümüz mezarlığına ilişkin olan parselin de zamanını istediler. Evre için gerekli evrakları imzalamamız için bize baskı yaptılar. Köy sakinlerinin de karşı çıktığı bu dönem işine, sonucu her ne olursa olsun imza atmayacağımı belirttim. Sonra beni misyondan aldılar” tabirlerini kullandı.

“KÖYÜMÜZÜ YOK ETMEK İSTİYORLAR”

İlçe merkezinde ellerinde pankartlarla yürüyüş yapan köylüler daha sonra Kaymakamlık binası önünde açıklama yaptı. Köylüler ismine açıklama yapan emekli öğretmen Sebati Dönmez, mera ve tarım toprağı olarak kullandıkları toprakların büyük bir kısmının OSB alanı olarak ellerinden alınmak istendiğini söyledi. Köye OSB yapılması halinde hayvancılık ve tarımın yok olacağını belirten Dönmez, şunları söyledi:

“Bu durum bizim artık köyümüzde ömrümüzü sürdürmemizi olanaksız hale getirecek köyü terk etmek zorunda kalacağız. Bizler Taşova da organize sanayi bölgesi oluşturulmasına karşı değiliz. Lakin bunun bir köyün ortadan kalkmasına neden olmaması gerekir. Bu süreçte yaşanan hukuksuzluklar ve köyümüz üzerinde kurulan baskıları kabul etmiyoruz.

Hukuksuzluklara karşı Taşova Kaymakamlığı nezdinde yaptığımız teşebbüsler sonuç vermediği üzere bu müracaatlar sonucunda evvel meramızın vasfı değiştirilmiş sonra da bir kısım özel mülkiyetimizde bulunan tarlalar kamulaştırılmıştır.

Samsun Yönetim Mahkemelerine gerekli iptal davalarını açtık. Muhtar ve İhtiyar Heyetimizin devranı yapmaması üzerine de kendileri örneği olmayacak bir hukuksuzlukla, vazifelerinden alındılar yerlerine iki yedek üyemiz olmasına rağmen kayyum atandı. Kendileri yalnızca köyümüze ilişkin ve hayat alanımızı ilgilendiren meramızın periyodunu vermedikleri için misyondan alınmışlardır.

Belirtmek isteriz ki, bizler kimsenin buyruk ve talimatları ile hareket etmiyor, ömür hakkımızın elimizden alınmaya kalkışılması nedeniyle hakkımızı savunuyoruz.”

Dönmez, karardan vazgeçilmesini ve muhtar ile azaların misyonlarına iade edilmesini istedi.

“KÖYLÜ TOPRAĞINI KORUYOR”

CHP Milletvekili Mustafa Tuncer de yaptığı açıklamada muhtarın vazifeden alınmasını eleştirerek, “Taşova Kaymakamı, Çambükü köyü muhtarını büsbütün bilinçsiz ve keyfi olarak vazifeden almıştır. Köy muhtarının misyonu bir kaymakamın keyfi buyruğunu yerine getirmek değildir. Muhtarın misyonu köy halkının ve köyün menfaatlerini korumak ve köy halkının faydasına çalışmaktır. Ben köy halkının bu haklı çabasında yanındayım. Daha hoş yerler varken bir köyün hayat hakkını kısıtlamak gerekmiyor. Bu mevzu hakkında kimse Çambükü köyü OSB i istemiyor diye düşünmesin köy halkı daha hoş yer varken benim toprağıma dokunmasın diyor” sözlerini kullandı. Köylülerin avukatı Selim Saray ise köyün toplamda 100 bin metrekare alanı olduğunu, OSB kurulduğu takdirde köy yerleşkesi dahil köylülere 40 bin metrekare alan kaldığını açıklayarak, “Köylülere ömür alanı kalmıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir