TALPA, Türk pilotların yabancı havayollarına gidişini güçleştiren genelgeyi yargıya taşıdı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 24 Haziran 2022 tarihinde yayınladığı, Türk pilotların yabancı havayollarına gidişini güçleştiren genelgeye reaksiyonlar büyüyor. THY ya da Pegasus’tan ayrılarak yabancı havayollarına geçmek isteyen pilotlara, 6 ay bekleme şartı getiren düzenlemeye bir reaksiyon de HAVASEN’le birlikte Türkiye Havayolu Pilotları Derneği’nden (TALPA) geldi. Genelgenin hukuka alışılmamış olduğunu tabir eden TALPA İdare Heyeti Lideri Kaptan Pilot Okan Üreksoy, “Bu genelgenin yürürlükte olduğu her gün pilotlar açısından telafisi imkansız sonuçlar ortaya çıkmaktadır” dedi.

Türkiye’de faal olarak uçuşlarda vazife alan yaklaşık 7 bin 500 pilottan 5 binden fazlasının üye olduğu TALPA, ulusal havacılık otoritesinin kararını, yürütmenin durdurulması ve genelgenin iptaline karar verilmesi talebiyle jet süratiyle yargıya taşıdı. Geniş bir takım tarafından hazırlanan dava dilekçesinde çarpıcı tespitlere yer verildi:

Pilotlar neden Türkiye’yi terk etmek istiyor?

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine nazaran, TALPA İdare Konseyi Lideri Kaptan Pilot Okan Üreksoy, pilotların neden yabancı şirketlere gitmek istediğini ve genelge sonrası yaşanan süreci anlattı.   Dernek olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile çok hoş diyalogları olduğunu kaydeden Üreksoy, “Çözülmesi gereken meselelerle ilgili bizi kullanın, bizim deneyimimizden yararlanın, biz de elimizden geldiğince bunlara omuz verelim, takviye verelim dedik. Ortak çalışmalar yaptık. Lakin bu genelge konusu pilotların istek etmediğimiz bir husus. Ona da reaksiyonumuzu gösterdik. Meslektaşlarımız ismine göstermek de zorundaydık” dedi.

“Gidişleri engelleyemez”

TALPA Lideri Üreksoy, “Bakanlık, Sivil Havacılık ve bölüm çalışanlarını karşı karşıya getirmeyecek biçimde tahlil bulmamız lazım. Yurtdışından aldığımız bilgiler doğrultusunda, SHGM kararının aslında meslektaşlarımızın gidişini engelleyemeyeceğini kıymetlendiriyoruz. Gitmek isteyen pilot arkadaşlarımız, gideceği şirketin de muhtaçlığı varsa, öylece kendi denetimlerini yaparak kabul edebilir açıkçası” diye konuştu. 

“Hiçbir arkadaşımız yurtdışına gitmek istemez”

Üreksoy, “Türk pilotlar neden yurtdışına gitmek istiyor?” sorusunu, çok açık halde “itibarsızlaştırma” diyerek cevapladı. TALPA Lideri Okan Üreksoy şöyle özetledi:

“Yabancı şirketlere geçme isteğinin en değerli sebeplerinden bir tanesi, yıllar içerisinde, pilotluk mesleğinin şuurlu yahut bilinçsiz itibarsızlaştırılmasıyla ilgili…  Alınan aksiyonların, pilotlara karşı yapılan uygulamaların, bunlara yönelik, bu amaca yönelik olduğunun düşünüldüğü bir ortam oluştu maalesef.  Dolayısıyla, arkadaşlarımızda mesleğe daha çok bedel verilen, mesleğin saygınlığının daha uygun, farklı olduğu ortamlarda çalışma isteğini sezinliyoruz. Bu koşullar burada sağlandığı takdirde, hiçbir kaptanımızın, hiçbir pilotumuzun bu ülkedeki şirketleri terk etmeyeceğini düşünüyorum. Kıymetli olan bu kaidelerin, bu prestij konusunun sağlanması, bedel verilmesi.  (Fazla çalışma, şirketlerin yanlış uygulamaları, maaşlar bu itibarsızlaştırmanın içinde mi?) Hepsi bu prestij tabiri içinde bir bütün olarak düşünülmeli.

“Sektördeki güzelleşme tüm istatistiklerde görülüyor”

Doğal olarak, covid sonrasındaki havacılık kesimindeki güzelleşme, bizim ülkemiz havacılık bölümünde daha seri bir düzgünleşme olduğu bütün istatistiklerde de görülüyor. Sonuçta rekabetin çok güçlü olduğu bir dal, havacılık. Biz de şirketlerimizin bu rekabet içerisindeki güçlülüklerini devam ettirebilmek için covid sonrası bu fırsatlardan yararlanmak istemelerine de son derece hak veriyoruz.

“Uçuş sayısı artırırken iş yüküne bakmak zorundasınız”

Neticede şirketlerimiz ne kadar güçlü ve karlı olursa, ülke iktisadına o kadar katkısı var. onun da şuurundayız. Lakin bunun istikrarının uygun kurulması gerektiğini düşünüyoruz. İstikrar derken siz uçuş saatlerinizi, uçuş sayılarınızı, frekanslarınızı artırırken elinizdeki iş yüküne bakmak zorundasınız.

“Limit aşımı yok ancak daima üst limit yoruyor”

Elinizdeki işgücünün oransal olarak bunu destekleyebilecek, karşılayabilecek düzeyde olması gerekiyor. Tabi ki hiçbir pilot mevcut uçuş kurallarına nazaran limit aşımı yapmıyor, lisansından kendisi sorumlu… Fakat daima olarak üst limitlere yakın uçurulmaya devam edildiği takdirde, yorgunluk bunun içerisine giriyor. Öteki hususlar, yavaş yavaş elden alınan birtakım haklar konuşulabilir. Özlük hakları konuşulabilir.  Bunlar hepsi bir ortaya geldiği vakit, tabi biraz yorgunluk, biraz kırgınlık yarattı. Doğal olarak da öteki arayışlar içerisine itebiliyor arkadaşlarımızı.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir