Sürdürülebilir finansmanda Akbank’a en iyi banka ödülü

Akbank bu yıl birinci kere verilen ülke ödüllerinde sürdürülebilir finansmanda Türkiye’nin en âlâ bankası seçildi. Banka ayrıyeten, ‘sürdürülebilir proje finansmanında üstün liderlik’ ve ‘sosyal bonolarda üstün liderlik’ ödüllerinin de sahibi oldu.

Akbank Genel Müdür Hakan Binbaşgil, mükafatlar konusunda yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Somut taahhütlerden oluşan sürdürülebilirlik stratejimizin ışığında kısa vakitte kat ettiğimiz kıymetli aradan ötürü memnunluk duyuyoruz. Sürdürülebilir finansman, stratejimizin merkezindeki dört paha alanından biri. Türkiye’de sürdürülebilir finansman alanında uzun vadeli taahhüt veren birinci mevduat bankası olarak, bu yıl Küresel Finance tarafından bu alanda birinci defa verilen ülke ödüllerinde sürdürülebilir finansmanda Türkiye’nin en âlâ bankası seçilmemizi çok manalı buluyoruz. Toplumsal bonolar ve sürdürülebilir proje finansmanındaki başarılarımızla da hudutları aşarak coğrafyamızda önder gösterilmekten gurur duyuyoruz.”

37 milyar TL kredi

Binbaşgil, “Yenilikçi sürdürülebilir finansman eserlerimizle yeşil dönüşümde müşterilerimizin yanındayız. Bu kapsamda, sürdürülebilir finansman alanında taahhütlerimizi açıkladığımız 2021 başından beri 37 milyar TL kredi dayanağı sağladık. Tüm segmentlerde geliştirdiğimiz müşterilere özel tahlillerimiz müspet tesir yaratıyor. Elektrikli araç üretimi ve satın alımı, demiryolu ulaşımı üzere öncü finansman yapılarımızla mobilitenin düşük karbon iktisadına geçişini destekliyoruz. Yenilenebilir güç projelerinin toplam güç üretim kredilerimiz içerisindeki hissesi ise yüzde 84 üzere yüksek bir orana ulaştı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir