Somalilere ait restoranın tabelası polis zoruyla beyaza boyandı; DEVA Partili Yeneroğlu ile emniyet amiri arasında tartışma çıktı

Ankara Kızılay’da Somalililer tarafından işletilen ve daha evvel polis baskısı nedeniyle tabelasını tekraren değiştiren Saab Cafe’nin yine kendi ismiyle yaptırdığı tabelasının açılış merasimine polisler müdahale etti. DEVA Partili milletvekili Mustafa Yeneroğlu kafenin tabelasının beyaza boyandığını gösteren fotoğrafı, “Yine zorbalık kazandı” diyerek paylaştı.

Ankara, Kızılay’da Somalilerin restoranlarının mayıs ayından bu yana polisin baskısı altında olduğu argümanlarını Meclis gündemine taşıyan DEVA İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun da iştirakiyle dün Kızılay’da tabelası yine asılacak olan Somali mutfağına ilişkin “Saab Restoran”ın açılışı yapıldı.  Çok sayıda polis restoranın açılışı öncesi sokakta tedbir aldı.

Yeneroğlu ile polisler ortasında tartışma çıktı

Açılış sırasında polisler ile Yeneroğlu ortasında tartışma yaşandı. Açılış sonrasında polis takımları tabelanın kaldırılmasını istedi.

Medyascope’un görüntüsüne yansıyan imajlarda Yeneroğlu, polisin bu isteğinin hukuksuz olduğunu belirterek karşı çıktı ve Çankaya Emniyeti’nden bir emniyet amiri ile kelamlı tartışma yaşadı.

“Kızılay’ın göbeğinde ırkçılık yapıyorsunuz, hukuksuz talimatları uygulamayacaksınız, haddinizi bileceksiniz, saygısızlık, terbiyesizlik yapmayacaksınız” diyen Yeneroğlu’na emniyet amiri, “Susar mısın, sen haddini bileceksin, parmağını sallamayacaksın bana” formunda karşılık verdi. Yeneroğlu, “Zamanı gelince hukukun gereği neyse sizin üzere hukuka uymayan tiplere haddini bildireceğiz” dedi. Emniyet amiri de, “Senin üzere tiplerin ne olduğu aşikâr, ahlâksız sensin lan, adam üzere konuş” dedi. 

Tabela beyaza boyandı

Yaşanan tansiyonun akabinde emniyet amiri, tabelada yer alan yeşil, sarı ve kırmızı renklerinin “terör örgütünü çağrıştırdığını, o kısımların beyaza boyanması halinde tabelanın yerinde kalabileceğini” söylemesi üzerine tabelanın bir kısmı beyaz renge boyandı.

Yeneroğlu, daha sonra Twitter’dan yaptığı paylaşımda tabelanın tamamının beyaza boyandığını gösteren görseli paylaştı ve “Yine zorbalık kazandı… Tekrar ben güçlüyüm, kaba kuvvetle zayıfı ezer geçerim, hukuk geriden gelsin diyenler kazandı… Geçecek inşallah bu günler, bitecek bu güç sarhoşluğu, son bulacak bu zorbalıklar… Ancak unutmayın ki siz bu kötülüklerinizle anılacaksınız!” yazdı. 

Yeneroğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Hayatımın büyük kısmı yurt dışında Türk düşmanlığı ve İslam düşmanlığıyla gayret ile geçti. Lakin polisin insanlara böcek muamelesini bile fazla gördüğü, alenen hukuksuzluğu dayattığı bu türlü bir görünüm ile karşılaşmadım. Gün gelecek, polis hukuk devletine uyacak!” dedi. 

Yeneroğlu şunları kaydetti:

“Umarım Saab Cafe önünde yaşananların tamamının görüntüsü ortaya çıkar ve polis kimliği taşıyan o kişinin devlet benim kibri içinde insanları nasıl taciz ettiğini, yüzümüze nasıl sigara dumanını üflediğini, aşağıladığını, edep bilmez bir halde senli benli konuştuğunu görürüz.

İktidardakiler güç sarhoşluğu içinde o denli bir faşist dalganın önünü açtı ki dün yaşananlar aslında çok sıradan haller. Birçok polis siyasi amirlerinin hukuk bilmez tavrını ve cezasızlık siyasetini bildiği için vatandaşa her türlü berbatlığı yapabiliyor. Maalesef bunlar artacak.

Önümüzdeki aylarda çok daha büyük kötülüklerle toplum sindirilmeye çalışılacak. Hukuksuzluklara karşı sesini çıkaranlar daha fazla baskı görecek. Kelamda dezenformasyon yasası sonrasında çok daha fazla tutuklamalar olacak. Azim ve sabırla gayret ederek bu kötülükleri aşacağız.” 

Somali asıllı işletmeci: Ben Türk olarak burada çalışamıyorum

Irkçı akına maruz kaldıklarını belirterek polise reaksiyon gösteren Somali asıllı Türk vatandaşı işletmeci bayan, “Tabela açmak yasak mı? Türkiye’de yasal olarak çalışmak cürüm mu? Bu kimliğim. Ben Türk olarak burada çalışamıyorum. Benim üç tane çocuğum var. Hataysa vereyim bu kimliği gideyim. Niçin bu türlü oluyor çözemiyorum. Bu ırkçılık. Bu rengi Allah yaratmış. Siyah olmak kabahat mu? Fakat Allah verdi bu rengimi, yıkayamıyorum, silemiyorum bu rengimi” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir