Soma davasında madenin patronu Can Gürkan Covid-19 izninde, ceza alan 2 mühendis cezaevinde

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 çalışanın hayatını kaybettiği maden faciasına ait davada, madenin patronu Can Gürkan infaz düzenlemesi nedeniyle Covid-19 müsaadesinden faydalanırken mühendisler Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt daha evvel cezaevine girmedikleri için yakalanarak cezaevine girdi. 

Mühendisler yaklaşık 3 yıl mahpusta kalacak

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine nazaran, Yargıtay’ın 8 Nisan’da oy çokluğuyla onadığı karara nazaran, Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’a 12 yıl 6 ay mahpus cezası verildi. İki mühendis hakkında verilen mahpus cezalarının infazı için müzekkere çıkartıldı.

Savcılık tutanağına nazaran, hükümlü olan iki mühendis kendileri teslim olmadı, polis tarafından yakalandı. Mühendisler, verilen cezanın infazı için hapishaneye konuldu. İki mühendis, yaklaşık 3 yıl mahpusta kalacak.

Patron Gürkan’a Covid-19 müsaadesinden faydalanıyor

20 yıl mahpus cezası alan Can Gürkan’la ilgili ise, Yargıtay’ın onama kararından çabucak sonra infaz yazısı savcılığa gönderildi. Avukat Kadir Çekin’in verdiği bilgiye nazaran, Gürkan facianın yaşandığı 2014’ten 2019 yılına kadar hapishanede kaldığı için mahkumlara verilen Covid-19 müsaadesinden faydalanıyor.

31 Temmuz 2023’e kadar mahpusa girmeyecek

Bazı hatalardan karar giymiş şahıslara verilen Covid-19 müsaadesi, 31 Mayıs 2022’den 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıldığı için Gürkan bu periyotta cezaevine girmeyecek. İnfaz düzenlemesinden de yararlanan Gürkan’a verilen 20 yıllık mahpus cezasının yarısı düşülüyor. Mahpusta geçirdiği müddet ve 3 yıllık kontrollü hürlük hakkı da eklendiğinde geriye yaklaşık 2 yıllık infazı kalan Gürkan, Covid-19 müsaadelerinin bitmesinin akabinde kalan cezasını tamamlamak üzere cezaevine girecek.

Ne olmuştu?

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 30 Eylül 2020’de, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği, istinafın da onadığı kararı bozmuştu. 12. Ceza Dairesi, sanıkların ‘bilinçli taksirle öldürme’ cürmünden değil, 301 sefer mümkün kastla öldürme ve 162 kere yaralama cürmünden cezalandırılması gerektiğini belirtmişti.

Bu karar, başta facianın yaşandığı Eynez ocağının sahibi Can Gürkan olmak üzere, sanıkların binlerce yıl mahpus cezasıyla cezalandırılması demekti.

Yargıtay’ın 30 Eylül 2020’deki bozma kararından sonra duruşma günü verilmesi beklenirken süreç ağır işledi.

Bu sırada Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin üyeleri değişti. Üye değişikliğinden çabucak sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 Ocak 2021’de 12. Ceza Dairesi’nin 30 Eylül 2020 tarihli kararına itiraz etti.

İtirazın akabinde, 12. Ceza Dairesi’nin yeni üyeleri 10 gün içinde yaklaşık 6 bin sayfalık belgeyi inceledi ve itirazı haklı bularak sanıkların mümkün kastla öldürme kabahatinden değil, şuurlu taksirle öldürme kabahatinden cezalandırılması gerektiğine hükmederek, evvelki kararı bozdu.

12. Ceza Dairesi’nin 30 Eylül 2020’deki birinci kararından sonra duruşma günü vermek için 3 aydan fazla bir müddet bekleyen Akhisar Ceza Mahkemesi, yeni karardan çabucak sonra duruşma günü verdi.

2021 yılının nisan ayında tekrar başlayan yargılamanın sonucunda, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, madenin işvereni Can Gürkan’a şuurlu taksirle öldürme hatasından 20 yıl, birebir suçlamayla Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’a verilen 12 yıl 6 aylık mahpus cezası verdi. 

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karardaki cezalar, Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından 8 Nisan’da onandı. Onama kararı bürokrasi kökenli üyeler Kenan İpek, Fuzuli Aydoğdu ve Mustafa Yapıcı’nın oylarıyla alındı. Dairedeki iki üye, onama kararına şerh düştü. Muhalif üyeler Ahmet Er ve Az Güngüneş, Gürkan’ın ‘ne olursa olsun’ mantığıyla hareket ettiğini ve mümkün kastla öldürme cürmünden cezalandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir