Sıfır 2. el araç dönemi kapandı: Fahiş oto fiyatına bakanlık el koydu

Otomotiv bölümündeki ikinci el alanında yaşanan fahiş fiyat artışına Ticaret Bakanlığı yaptığı düzenleme ile dur diyecek. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de Sabah gazetesi tarafından bir otelde düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ne katıldı. İkinci el araba satışlarında yönetmelik taslağı hazırladıklarını belirten Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 6 ay ve 6 bin kilometre hudut getireceklerini vurguladı.

YETKİLİ SATICIYLA ORTAK ÇALIŞIYORUZ

Sıfır araçların galericinin eline düşmesiyle ilgili tedbir olarak bunu yapmak mecburiyetinde kaldıklarını söyleyen Bakan Muş, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Hasebiyle yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük sayı konularak satılıyor. Araba fiyatlarında birbirini tetikleyen durum kelam konusu. Bu durumdan yetkili satıcılar da rahatsız ve bizimle işbirliği yapıyorlar” açıklamasını yaptı.

2. EL SIFIR İLANI KALMAYACAK

Bu durumu engellemek için hazırlık yaptıklarının altını çizen Muş, “Yönetmeliği hazırladık. Birinci tescilden sonra şirketler, galeriler, oto kiralama için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek manada gereksinimi olanlar alabilecek. Gerçek manada ve fiyatta ikinci el olacaktır böylelikle. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” diye konuştu.

FIRSATÇILIĞIN ÖNÜNE GEÇECEK

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği de (OYDER) sıfır araç satışında gelecek kısıtlamayla ilgili açıklamalarda bulundu. OYDER Lideri Altuğ Erciş, “Ticaret Bakanlığı’nın ikinci eldeki fahiş fiyatların önüne geçmek ismine attığı bu adımı destekliyoruz. İkinci el araçların birinci tescilinden sonra 6 ay ve 6 bin kilometre satılamaması kararının getirilmesi konusu, geçtiğimiz hafta yaptığımız toplantıda bizimle paylaşılmıştı. Piyasayı düzenlemesini beklediğimiz yeni yönetmeliğin fırsatçılığın da önüne geçmesini ümit ediyoruz. Bilhassa de son periyotta yetkili satıcılar üzerinde oluşan şikayetler ve rahatsızlıkların giderilmesi açısından yeni yönetmeliğin yarar sağlayacak bir tedbir olduğunu düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

İHRACAT UZAKLIĞIMIZI 4500 KM’YE ÇIKARACAĞIZ

Türkiye’nin ihracatının yüzde 55’inin AB ve AB dışı Avrupa ülkelerine yapıldığını belirten Muş, ihracatın menzilini artırmanın gündemlerinde olduğunu vurguladı. Muş, “Şu an bizim ihracatımızın yaklaşık menzili 3 bin kilometre, biz bunu 4 bin 500 kilometrenin üzerine çıkarmak istiyoruz. Avrupa’da klasik pazarlarımızı olağan ki artıracağız fakat artık oradaki büyüme bizim gelmek istediğimiz ihracat sayılarına bizi getirmiyor. Bundan sonra yapacağımız desteklemelerde bunu hissedilir derecede göstereceğiz” biçiminde konuştu.

Bireysel tüketiciyle yasak delinebilir

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıkladığı yönetmelikte, yalnızca ticari unvana uygulanacak olan 6 ay ve 6 bin kilometre sonunun kişisel alıcıyla delineceğine yönelik yorumlar yapıldı. Ticari unvan yerine vatandaşın üzerine alınacak bir arabanın tekrar galerici yahut şirketlere satılmasıyla ilan sitelerine düşeceğine dair tasalar belirtiliyor. Satış sınırlamasının vatandaşa da uygulanması gerektiğine dair görüşler ortaya çıktı. Uygulanmaması halinde fiyat artışlarının devam edilebileceği kaydediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir