Şiddet raporu açıklandı: 1 ayda 42 mağdur

Sağlık-Sen’in ‘Haziran Ayı Sıhhatte Şiddet Raporu’na nazaran; geçen ay 26’sını hasta ve hasta yakınlarının neden olduğu 32 şiddet olayında 42 sıhhat çalışanı mağdur oldu. 32 şiddet olayından 29’u hastanelerde yaşandı. Şiddet uygulayan 47 saldırganın 14’ü hakkında rastgele bir süreç yapılmazken, 12’si tutuklandı. Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş, artan sıhhatte şiddet hadiseleri ile ilgili “Cezalar ne kadar artırılırsa artırılsın, maalesef caydırıcı olmuyor. Bu nedenle toplumsal hassaslık koşuldur. Bunun yanında, sıhhat merkezlerinde güvenlik önlemlerini artırmak gerekmektedir” dedi.

Sağlık-Sen, Haziran Ayı Sıhhatte Şiddet Raporunu açıkladı. Raporda, şu saptamalara yer verildi:

“SAĞLIKTA ŞİDDET SORUNU, YILLARI BULAN İHMALLER NEDENİYLE ÇOK İSTİKAMETLİ VE ÇOK BOYUTLU BİR KANGRENE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA”

“Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet aralıksız devam ediyor. Kamuoyu, neredeyse her gün ses getiren bir şiddet olayına şahitlik ediyor. Durumun vahameti, Konya Kent Hastanesi’nde vazifeli Hekim Ekrem Karakaya’nın vazifesi başındayken, bir hasta yakınının silahından çıkan kurşunlarla katledilmesiyle bir sefer daha herkes tarafından hatırlanmış oldu. Bu elim olay, şiddete karşı cezai müeyyidelerin artırılmasının, sorunun tahlili yolunda çok da optimist olunmaması gerektiğini ortaya koymuş oldu. Zira sıhhatte şiddet sorunu, yılları bulan ihmaller nedeniyle çok taraflı ve çok boyutlu bir kangrene dönüşmüş durumda.

“BAZI HASTANE GİRİŞLERİNE X-RAY AYGITI YERLEŞTİRMEYE BAŞLAMASI, GEÇ DE OLSA DEĞERLİ BİR ADIMDIR”

Sağlık-Sen’in yapmış olduğu araştırmalara nazaran, her dört sıhhat çalışanından biri, fizikî şiddete uğruyor. Tehdit, küfür ve hakaret üzere şiddet cinsleriyle ise bu oran katlanıyor. Hemen yapılması gereken, şiddete karşı hassaslığı artıracak toplumsal seferberliktir. Resmi ya da özel tüm kurum ve kuruluşlar, bu süreçte faal rol almalıdır. Buna paralel atılması gereken bir başka adım da sıhhat merkezlerinde güvenlik önlemlerinin en üst seviyede sağlanması olmalıdır. Bakanlığın, Tabip Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinden sonra birtakım hastane girişlerine X-Ray aygıtı yerleştirmeye başlaması, geç de olsa kıymetli bir adımdır. Şiddet tüm sıhhat çalışanlarını maksat aldığı için bu uygulamaya ülke genelinde tüm sıhhat merkezlerini dahil etmek gerekmektedir.

“ŞU ANA KADAR OLDUĞU ÜZERE ÇALIŞANLAR MUKADDERATLARINA TERKEDİLİRLERSE, SIHHAT HİZMET ZİNCİRİNİN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU TEHDİT DAHA DA BÜYÜYECEK”

Bunlara ilaveten bir an evvel güvenlik önlemleri de artırılmalıdır. Güvenliği sağlamakla misyonlu işçisinde yetkileri bu kapsamda genişletilmelidir. Şiddet uygulayanların kıymetli bir kısmının hasta yakını olduğunu dikkate alacak olursak, muayene alanlarına birden fazla hasta yakınının girişine müsaade verilmemelidir. Şiddetin en çok yaşandığı acil servislerdeki yoğunluğun azaltılması emeliyle da bu ünitelerde ek önlemler alınmalıdır. Bu adımlar atılmayıp, şu ana kadar olduğu üzere çalışanlar bahtlarına terkedilirlerse, sıhhat hizmet zincirinin karşı karşıya olduğu tehdit daha da büyüyecek ve maalesef çalışanların sistemden kopuşu hızlanacaktır.

“AY BOYUNCA 32 ŞİDDET OLAYI YAŞANDI. 47 SALDIRGAN TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN BU OLAYLARDA, 42 SIHHAT ÇALIŞANI MAĞDUR OLDU”

Tüm bu değerlendirmeler ışığında haziran ayına baktığımızda, şiddet olaylarının tepeye tırmandığını görüyoruz. Ay boyunca 32 şiddet olayı yaşandı. 47 saldırgan tarafından gerçekleştirilen bu olaylarda, 42 sıhhat çalışanı mağdur oldu. Daha evvelki aylarda olduğu üzere şiddet olaylarının failleri genel prestijiyle tekrar tıpkı kimseler. Ay içerisinde yaşanan 32 şiddet olayının 26’sına hasta ve hasta yakınları neden oldu. Bu durum, sıhhat çalışanlarını daha derinden yaralamaktadır. Öteki 6 şiddet olayının 5’ine kendini bilmez bireyler sebebiyet verirken, 1’ine de bir yöneticinin neden olduğu tespit edildi. Ay boyunca yaşanan 32 hadisenin 28’i hem kelamlı hem fiili, 4’ü ise kelamlı olarak vuku buldu.

“ŞİDDET HADİSELERİNE YOL AÇAN 47 SALDIRGANIN 14’Ü HAKKINDA RASTGELE BİR SÜREÇ YAPILMADIĞI GÖRÜLDÜ”

Şiddet olaylarının adresi ise genel prestijiyle tekrar değişmedi. 32 şiddet olayının 29’u hastanelerde, 1’i aile sıhhati merkezinde, 1’i eczanede, 1’i ise alanda yaşandı. Haziran ayında 22 hekim, 10 hemşire, 3 güvenlik vazifelisi, 2 eczacı, 5 öbür sıhhat çalışanı şiddete maruz kaldı. Şiddet olaylarına yol açan 47 saldırganın 14’ü hakkında rastgele bir süreç yapılmadığı görüldü. Gözaltına alınan 10 saldırgan ise hür bırakıldı. 11 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken, 12 saldırgan da tutuklandı.

Öte yandan haziran ayı içerisinde İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi, şiddete karşı kıymetli bir karara imza attı. İstanbul Haseki Araştırma ve Eğitim Hastanesi İsimli Tıp Birimi’nde, 27 Mart’ta bir doktora bıçakla saldıran K.A, silahla tehdit hatasından 3 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Cezada rastgele bir indirime gidilmedi.”

Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş, bugün yaptığı yazılı açıklama ile raporu kıymetlendirdi. Durmuş, şu sözleri kullandı:

“CEZALAR NE KADAR ARTIRILIRSA ARTTIRILSIN, MAALESEF CAYDIRICI OLMUYOR. BU NEDENLE TOPLUMSAL HASSASLIK ŞARTTIR”

“Çalışanları amaç alan şiddet her geçen gün derinleşen bir sorun olarak sıhhat sistemini tehdit etmektedir. Tabip Ekrem Karakaya’nın katledilmesi bu durumun ne derece önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu ve benzeri olaylar nedeniyle, sıhhat çalışanları işlerine korkarak sarfiyat oldular. Problemin bu noktaya gelmesinde, hatalı aramayı bir tarafa bırakıp, sorunun kökten tahlili için herkesin seferber olması lazım. Bunun için öncelikli misyon Sıhhat Bakanlığı’na düşmektedir. Sorunun kökten tahlilinin yegane yolu, toplumsal hassaslığı artırmaktır. Cezalar ne kadar artırılırsa arttırılsın, maalesef caydırıcı olmuyor. Bu nedenle toplumsal hassaslık kaidedir. Bunun yanında, sıhhat merkezlerinde güvenlik önlemlerini artırmak gerekmektedir. Bu kapsamda, Bakanlığın birtakım hastane girişlerine teknolojik sistemler kurması, değerli bir adımdır. Bu uygulamanın ivedilikle yurt geneline yayılması gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir