Seyahat uyarıları sürerken İsrail Savunma Bakanı’ndan Türkiye açıklaması

İsrail’in İran’ın mümkün misilleme taarruzları nedeniyle Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik “Derhal ülkeden ayrılın” ikazları sürüyor. Son olarak İsrail Savunma Bakanı’ndan dikkat çeken Türkiye açıklaması geldi.

İsrail, İran’ın muhtemel intikam akınları nedeniyle Türkiye’deki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” davetini sürdürüyor.

İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei’nin geçen ay konutunun önünde silahlı taarruza uğrayarak öldürülmesi sonrasında İsrail idaresi, İran’ın mümkün atakları nedeniyle vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” ihtarında bulunmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de, pazartesi günü yaptığı açıklamada “İsraillilere gerekmedikçe İstanbul’a ve Türkiye’ye gitmeme daveti yapıyoruz. Şayet İstanbul’daysanız derhal İsrail’e dönün, İstanbul’a uçuş planınız varsa iptal edin” demişti.

Bugün de İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’dan misal bir ihtar geldi. İran’ın hafta sonu boyunca Yahudi devletinin vatandaşlarını gaye alan akınlar planladığını söyledi.

‘GÜÇLÜ BİR FORMDA KARŞILIK VERİRİZ’

İsrailli üst seviye yetkililer son olarak Türkiye’de tatillerini sürdüren İsraillileri “Ülkeden çabucak ayrılamıyorsanız kendinizi otel odanıza kilitleyin” diye uyarmıştı. Gentz bu uyarıyı hatırlatarak, “Türkiye’deki tüm İsraillileri güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum” dedi.

Gentz, “İsrail, İran’ın akın düzenleme teşebbüslerini engellemek için çalışıyor ve İsrail vatandaşlarına yönelik rastgele bir akına güçlü bir halde karşılık vermeye hazırlanıyor” dedi.

Öte yandan, dün gece, İsrail merkezli Kanal 12 televizyonu, İsrail’in Mossad casus teşkilatı ve Türk istihbarat servislerinin iş birliği sayesinde geçtiğimiz günlerde bir saldırıyı engellediğini öne sürdü. Haberde detaylar yer almazken, olayın İstanbul’da gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirildi.

‘ÖLÜMLERİNE DAKİKALAR VAR…’

İsmi açıklanmayan bir savunma yetkilisi de dün akşam Channel 13 yayınına bağlanarak, ‘Ölümüne dakikalar kalan İsrailli vatandaşlar var ve bu durumun farkında değiller. Atak olmadığı için rahat nefes alabildiğimiz bir gün…” dedi.

Yetkili, son günlerde İsraillilere yönelik tehdidin arttığını söylerken, yüksek alarmın en az birkaç gün daha kalacağı konusunda uyardı.

İsrailli yetkili, üst seviye İsrail savunma yetkililerinin tehdidin ortasında Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve İsrail ve Türk istihbaratı ortasındaki uyumun “olağanüstü” olduğunu da kelamlarına ekledi.

‘TEHDİT HALA BİTMEDİ’

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak da İsrail merkezli Kan kamu yayın kuruluşuna verdiği demeçte, “Tehdit hala bitmedi. İsraillileri öldürmeye yönelik teşebbüsler hala sürüyor.” dedi.

İsrail merkezli yayın kuruluşu Kanal 12, İran raporlarına atıfta bulunarak, geçen gün Türkiye’nin bir İran yolcu uçağının İstanbul’da yakıt ikmali yapmasını engellediğini ve İran’ın kendi topraklarındaki hareketlerine ait açık bir ihtar olarak bir oburunun üst uçuş onayını dokuz saat geciktirdiğini söyledi.

TALİMATLAR YAYINLANDI

Şu anda Türkiye’de 2 bin İsrailli olduğuna inanılıyor. Dün, İsrail Ulusal Güvenlik Kurulu, Türkiye’deki İsraillilere, otel odalarının kapılarını kimseye açmamalarını, seyahat planlarını toplumsal medyada paylaşmamalarını da söyleyen talimatlar yayınladı.

Türkiye’deki İranlı terör hücrelerinin bu hafta sonunda İstanbul’daki İsraillilere saldıracağı istikametinde “somut kanıtlar” olduğunu öne süren yetkililer, İran’ın Türkiye’deki mensuplarına “İsraillilere gördükleri yerde bedeli ne olursa olsun hücum düzenleme” talimatı verdiğini söyledi.

TÜRKİYE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

İsrail’in Türkiye’ye yönelik seyahat ihtarlarına karşılık veren Dışişleri Bakanlığı ise, “Söz konusu ikazların, farklı milletlerarası gelişmelerle irtibatlı olduğu düşünülmektedir. İlgili makamlarımızca, terörle çabaya ait iş birliği düzeneklerimiz çerçevesinde, gerekli her türlü güvenlik önlemi alınmaktadır” açıklaması yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir