Savaşın simge yüzü olmuştu… Ukrayna’nın işgalini protesto eden Rus gazeteci yeniden gözaltına alındı

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş dünya çapında büyük bir reaksiyona neden olurken, Rusya’da da birçok kişi savaşı protesto etmiş, bu cins hareketlere katılanlar ise büyük cezalarla karşılaşmıştı.

Rusya hükümetine ilişkin Kanal 1 televizyonunda 8 yıldır editör olarak çalışan Marina Ovsyannikova, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin şimdi başında kanalın canlı yayın sırasında yaşanan savaşı Protesto etmişti.

Bu fotoğraf savaşın birinci günlerine damgasını vurmuş, tüm dünya günlerce Ovsyannikova’yı konuşmuştu

BÜTÜN DÜNYA ONU KONUŞTU

Olayın akabinde gözaltına alınacağını bildiği halde bu aksiyonu gerçekleştiren Ovsyannikova toplumsal medya hesabından olaya ait imajlı açıklamada bulunmuş ve iletisinde, “Ukrayna’da şu an yaşananlar bir kabahat ve Rusya saldırgan bir ülke. Bu kabahatten yalnızca 1 kişi sorumlu ve bu kişi Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin. Benim annem Ukraynalı, babam Rus. Onlar hiçbir vakit düşman olmadılar. Boynumdaki kolye (Rus ve Ukrayna bayraklarının renklerinde) savaşın bir an evvel durması gerektiğini ve kardeş halkların bir ortada yaşayabileceğini simgeliyor. Ne yazık ki, son yıllarda Kremlin propagandası yaparak Kanal 1’de çalışıyorum ve artık bundan çok utanıyorum” sözlerini kullanmıştı.

Ovsyannikova, canlı TV protestosunu düzenlediği mart ayında bir gecede milletlerarası üne kavuştu. Yayını kesintiye uğratan fotoğrafları dünyayı dolaştı.

Gazeteci, kısa müddetliğine gözaltına alındı ​​ve akabinde para cezasıyla özgür bırakıldı, fakat bir dizi milletlerarası gözlemci protestosunu överken, Rusya’nın muhalefeti tarafından bile yaptığı hareket eleştirildi.

Bazı eleştirmenler Ovsyannikova’nın Pervy Kanal isimli bir kanal için yıllarca çalıştığını ve bunun Kremlin yanlısı ve sözcüsü bir kanal olduğunu hatırlattı.

Protestosunu takip eden aylarda Ovsyannikova, yurt dışına gitti ve Alman Die Welt gazetesinde kısa bir müddet çalıştı.

Muhalif gazeteci gözaltına alındığı anları Facebook hesabından paylaştı

ÇOCUKLARININ VELAYET DAVASI İÇİN GELDİ

Marina Ovsyannikova, temmuz ayı başlarında, çocuklarının velayeti konusundaki bir uyuşmazlığı çözmek için Rusya’ya döndüğünü duyurmuştu.

44 yaşındaki Ovsyannikova, dün Rusya’da bir kere daha gözaltına alınarak tutuklandı fakat kısa bir müddet sonra hür bırakıldı.

Yakın etrafı, gazetecinin Telegram hesabına gönderilen bir bildiride “Marina gözaltına alındı. Nerede olduğuna dair bir bilgi yok.” Kelamlarını kullandı.

Mesaja nazaran bisiklet sürerken durdurulduktan sonra iki polis memuru tarafından beyaz bir minibüse götürüldü.

Ovsyannikova, yaşananların akabinde Facebook sayfasında kendisinin ve iki köpeğinin imajlarını yayınladı ve şu satırları yazdı:

“Köpeklerle yürüyüşe çıktım, kapının dışına çıktım, üniformalı beşerler bana yaklaştı. Moskova bölgesinde, Krasnoselsky’de bir polis karakolundayım.”

Ovsyannikova hür bırakıldıktan sonra, köpeğiyle birlikte pzo verdiği bir fotoğraf daha paylaştı

ÜÇ SAAT SONRA HÜR BIRAKILDI

Üç saat sonra Ovsyannikova hür bırakıldığını söyledi: “Evdeyim. Her şey yolunda. Lakin bundan sonra her dışarı çıktığımda yanımda pasaportum ve bavulum olması gerektiğini artık öğrenmiş bulunmaktayım.”

Avukatı Dmitri Zakhvatov da Ria-Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada “Bunun şu ya da bu biçimde onun protesto hareketiyle kontaklı olduğunu varsayıyorum” diyerek Ovsyannikova’nın tutuklandığını doğruladı.

Mart ayında, Channel One televizyonunda editör olan Ovsyannikova, elinde İngilizce “Savaş yok” yazan bir posterle amiral gemisi Vremya (Time) akşam haber programının setine girdi.

Ovsyannikova, savaş ve Putin aykırısı paylaşımlara devam ediyor

EYLEMLERİNE DEVAM EDİYOR

Ovsyannikova cuma günü de Telegram’da kendisini Kremlin’in yakınında gösteren ve çocukların vefatlarını gündeme getiren ve Putin’i “katil” olarak kınayan bir protesto pankartı taşıyan fotoğraflarını yayınlamıştı.

Rusya’da bu tıp açıklamalar, bilhassa de Ukrayna işgali başladığından beri, ağır mahpus cezaları gerektirebilecek hatalar haline geldi. Bu hareketler ordu hakkında “yanlış bilgi” yayınlamak ve orduyu “aşağılamak” münasebetleriyle bireyler hakkında cezai kovuşturma açılmasına sebep oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir