Şampiyondan Kayaalp’tan gençlere tavsiye: Tevazuyu elden bırakmayın

Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen tarz 130 kiloda altın madalyanın sahibi olan ulusal atlet İstek Kayaalp, Fanatik’ten Hamit Turhan’ın sorularını yanıtladı.

Rıza Kayaalp, gençlere tavsiyede bulunarak, “Eğer ben çalışırsam tepede olacağıma inanıyorum. Buna gençler de inansın. Onlara en büyük tavsiyem bu olacak. Bir de hangi pozisyonda olurlarsa olsunlar, ister güçlü, ister yoksul, ister makam-mevki sahibi, ister fakir, karakter hiç değişmemeli. Tevazuyu elden bırakmasınlar, kibirli olmasınlar.” dedi.

Röportajı yapan Hamit Turhan, İstek Kayaalple ilgili bilinmeyen bir ayrıntısı da okuyucularla paylaştı ve şu tabirleri kullandı:

“Türkiye’nin en meslekli, en çok madalyalı sportmeni meğerse bu spora başlarken Güreş Eğitim Merkezi’ne yedek kontenjandan girmiş. Yapılan seçmelerde asil adaylar ortasında değilmiş. O beklemeye geçtikten sonra Çorum’da bir Güreş Eğitim Merkezi açılmış, Çorumlu güreşçi adayları memleketlerine gidince, Yozgat’taki merkeze yedekler alınmış ve İstek Kayaalp’in harikulâde meslek başlangıcı da bu biçimde gerçekleşmiş.”

180 KİLOLUK DEMİR ÜZERİNE DÜŞTÜ

Şu anda en büyük motivasyon kaynağının kızı Ay Vera olduğunu tabir eden İstek Kayaalp, “Benim o denli yoga, Uzakdoğu ideolojisi ya da uğur üzere değişik motivasyon kaynaklarım yoktur. En değerlisi kendime inançtır Kendi kendimi motive etmesini çok düzgün bilirim. İnsanın en düzgün psikoloğu kendisidir. Bu iş başta biter. Zihinsel olarak kendimi hazırlıyorum. Başaracağıma inandığım, kendime olan itimadım tam olduğu vakit kesinlikle başarıyorum. Sakatlık olmadığı vakit gittiğim bütün memleketler arası tertiplerden madalya ile döndüm.” diye konuştu.

Son şampiyona öncesi kampta yaşadığı kazaya ait de konuşan İstek Kayaalp, “Önce bir sakatlık yaşadım. Künde atarken, baldırımda bir çekme oldu. Yaklaşık bir buçuk hafta partner çalışması yapamadım, ki güreşin içinde olanlar bunun ne kadar değerli olduğunu bilirler. Akabinde da belimle kalçam ortasına 180 kiloluk squat demiri düştü. Son anda ani bir refleksle kaçtım fakat tekrar de temas etti bedenime. Bir kaç gün de onun için tedavi gördüm. Hiç üst üste bu kadar aksilik olmamıştı.” dedi.

GENÇLERE TAVSİYE

Rakiplerinin tamamını çok uygun tandığını ve bütün işin kendisinde bittiğini, çalışırsa kesinlikle kazanacağını bildiğini kaydeden rekortmen güreşçi, genç güreşçilere şöyle tavsiyelerde bulunuyor:

“Allah bir yetenek vermiş. Bize düşen o yeteneği çalışarak geliştirmek. Şayet ben çalışırsam tepede olacağıma inanıyorum. Buna gençler de inansın. Onlara en büyük tavsiyem bu olacak. Bir de hangi pozisyonda olurlarsa olsunlar, ister varlıklı, ister yoksul, ister makam-mevki sahibi, ister fakir, karakter hiç değişmemeli. Tevazuyu elden bırakmasınlar, kibirli olmasınlar. Ben bir köylü çocuğuyum. Köyden çıktım, bu noktalara geldim. Köydeki karakterim neyse, artık de oyum. İnsan büyüdükçe küçülmesini de bilmeli. Ben kampta bakarım, gereççi arkadaşımız bir şeyleri taşırken zorlanıyor, çabucak sarfiyat yardım ederim. Bundan gocunmam. Aslolan insan olmaktır. Evvel insan olunmalı, sonra da şampiyon. İnsanlıktan nasibini almamışsan, yüz tane şampiyonluk alsan ne yarar.”

SİYASETE GİRECEK Mİ

Şampiyon güreşçi, sporu bıraktıktan sonrasını ise hiç düşünmediğini belirterek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Öncelikle ailemle vakit geçireceğim. Uzun kamp periyotlarında ailemden başka kalmak benim için çok sıkıntı oldu. Ailem için de o denli. Bilhassa kızım doğduktan sonra benim için bayağı yıpratıcı oldu. Çok özlüyorum. Allah’tan artık dijital teknoloji var da, imajlı konuşuyoruz ve hasretim biraz olsun hafifliyor. Onun için önceliğim ailemle vakit geçirmek, sonra da ülkeme bir halde hizmet vermeye devam etmek. Lakin bu siyaset olmayacak. Siyasete girmeyeceğim. Bana nazaran değil. Ben duygusal bir beşerim, siyasetin omuzlarıma yükleyeceği yükü ve yaratacağı meseleleri kaldıramam. Bir öbür mecrada ülkeme hizmet vermek isterim. Bu bürokrasi olabilir, öteki bir vazife olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir