Sabiha Gökçen Havalimanı salgın öncesindeki uçuş rakamlarına yaklaştı

Covid-19 salgınından evvel yolcu trafiğinde tüm vakitlerin rekorunu kıran İSG, 2022’nin birinci 5 ayında 11 milyon 981 bin 612 yolcuya hizmet vererek, 2019 yılı rekorunu yüzde 80 oranında yakaladı.

İSG’den yapılan açıklamaya nazaran, “İSG Recommends Programı” tanıtım toplantısı, İSG İdare Şurası Üyesi Mohammad Nazli Abdul Aziz ve İSG Üst Seviye Yöneticisi Berk Albayrak’ın iştirakiyle gerçekleşti.

İSG Terminal Binası’ndaki toplantıda konuşan İSG CEO’su Berk Albayrak, yılın birinci 5 ayındaki uçuş sayılarını açıkladı.

Albayrak, gerçekleşen uçuş sayılarıyla İSG’nin salgın öncesi performansını neredeyse yakaladığına vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Havalimanımızdan 2022’nin 1 Ocak-10 Haziran devrinde iç çizgilerde 6 milyon 114 bin 859, dış sınırlarda ise 5 milyon 866 bin 753 yolcu seyahat etti. Bu yılın birinci yarısındaki yolcu sayılarına paralel olarak uçuş artışı da istatistiklere yansıdı. 2022’nin 1 Ocak-10 Haziran devrinde iç sınırlarda 40 bin 499, dış sınırlarda 40 bin 369 sefer düzenlendi. 2022’nin birinci 5 ay bilgilerine nazaran bu sayısı yüzde 80 seviyesinde yakaladık. Seyahatlerdeki bu yoğunluğun yıl sonuna kadar devam etmesi durumunda Sabiha Gökçen’in 2019 sayılarına ulaşması hatta yeni rekorlar kırması olası. Salgın nedeniyle geçtiğimiz 2 yılda milyonlarca uçuş iptal edildi ve binlerce havacılık çalışanı işinden oldu. Bahar aylarında başlayan hareketlilik artarak devam ediyor. Fakat personel çıkaran hava yolları ve havalimanlarının hava yolu trafiğinde yaşanan talep patlaması karşısında aciz kaldıkları gözleniyor. İSG, yolcu trafiğinde Avrupa’da 8. sırada yer almakta lakin biz Avrupa’da yaşanan kaosu havalimanımızda görmüyoruz. Zira pandeminin yol açtığı önemli ekonomik krizi hiçbir çalışanımızı yarı yolda bırakmadan ve işten çıkarmadan atlattık.”

Son iki yıldaki tüm olumsuz şartlara karşın Milletlerarası Havalimanları Konseyi-ACI Europe’un açıkladığı datalara nazaran, uçuş trafiği bakımından Avrupa’da en çok kullanılan havalimanları içinde birinci 10’da yer almayı başardıklarını ve Türkiye’nin en kıymetli markaları ortasına girdiklerini hatırlatan Albayrak, yeni periyotta hizmet portföyüne yeni katma bedelli seçenekler ekleyeceklerini belirtti.

İSG RECOMMENDS PROGRAMI

İSG İdare Heyeti Üyesi Mohammad Nazli Abdul Aziz ise ileriye dönük vizyonlarının, ”Şehrin Önder Havalimanı” sloganıyla harika bir havalimanı tecrübesi sunmak olduğunu vurguladı.

Aziz, ”Yayına aldığımız ISG Recommends programı ile yolcularımıza seyahatlerine karar verdikleri andan dönüş anına kadar yanlarında olacağımız, teknoloji ve seyahatin iç içe geçtiği, güçlü iş birlikleri ve ayrıcalıklar sunan bir tecrübe tasarlıyoruz. Mayıs 2022 prestijiyle İSG’den seyahat eden dış çizgi yolcu sayısı performansımızda tarihi bir tepeyi yakaladığımız 2019’daki seviyeyi yüzde 5 aştı.” tabirlerini kullandı.

Daha düzgün ve daha güçlü bir havalimanı markası oluşturmak için ISG Recommends’in değerli bir fırsat olduğunu kaydeden Aziz, İSG’nin “yolcuların tüm gereksinimlerine karşılık veren havalimanı” anlayışını ISG Recommends programıyla ön plana çıkardığını, konuklarına hayallerindeki seyahat planı için onlarca seyahat tasarımcısından yüzlerce ülkü rota sunduğunu söyledi.

Aziz, “Yolcuların en değerli muhtaçlık ve sorularına ISG Recommends garanti ve ayrıcalıkları ile karşılık verebileceğimize inanıyoruz. Araç kiralamadan otel rezervasyonuna, kısa vadeli konaklamadan seyahat e-ticaretine kadar emelimiz her gezgine Türk misafirperverliğini hissettirmek.” tabirlerini kullandı.

Toplantıda, seyahat ve teknoloji teşebbüsü ‘HeyTripster’ın kurucusu Kübra Sarıyer Beşer de hem İSG Recommends programı çerçevesinde yaptıkları iş birliğinin hem de platformun ayrıntılarını anlattı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir