Sabah yazarı: Gurbetçi, Türkiye’den parasını geri çekse ne olurdu hiç düşündünüz mü?

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, Türkiye’de gurbetçilere karşı bir nefret oluştuğunu belirterek, “Yurt dışında yaşayan yaklaşık 7 milyon Türk’ün Türkiye’deki bankalarda 40 milyar Euro’su var. Bu mevduatın kıymetli bir kısmı kur muhafazalı sisteme döndü. Bu bile ülke iktisadı için hayati bir adımdı. Gurbetçi, Türkiye’den parasını geri çekse ne olurdu hiç düşündünüz mü?” yorumunu yaptı.

“Biz hangi orta gurbetçi düşmanı olduk?” diye soran Tezel, ” Sokak röportajlarında “Her şey çok hoş, Türkiye bolluk bereket” diye yorum yapan gurbetçiler yüzünden mi bu düşmanlık başladı? Birkaç sokak röportajını 7 milyon gurbetçiye genellemek adil bir yaklaşım mı? Yahu dövizdeki artıştan gurbetçiler mi sorumlu? Euro 1.5 lirayken de her yaz Türkiye’ye geliyorlardı! Gurbetçi, Ruslardan, Araplardan, Almanlardan daha çok para harcıyor. Yalnızca kendileri için değil akrabaları için harcıyorlar. Evvel memleketlerinde akrabalarıyla vakit geçiriyorlar, sonra da otellere gidiyorlar” sözlerini kullandı.

Gurbetçilerin , Avrupa’da kazanıp Türkiye’de yatırım yaptığını belirten Tezel, “Ev alıyorlar, yakınlarına maddi takviyede bulunup ticareti teşvik ediyorlar vs. Gurbetçilerin yaz tatilini memleketlerinde geçirmeleri Türkiye’ye milyarlarca lira döviz girdisi ve sıcak para akışı sağlıyor. Birçok ülke yabancıya mesken satmak için türlü fırsatlar sunarken, bizim emlak piyasasının müşterisi hazır; gurbetçiler. Elbette gurbetçiler de kar elde etmek için yatırım yapıyor” diye yazdı.

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir