Rusya’dan tahıl koridoru değerlendirmesi: Olası anlaşmalar formüle edildi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başşehir Moskova’da çevrimiçi düzenlediği haftalık basın toplantısında, yeni hususlara ait açıklamalarda bulundu. Ukrayna limanlarından tahıl çıkışının sağlanması için Türkiye, Rusya, Ukrayna askeri heyetleri ve BM heyeti ortasında İstanbul’da dün dörtlü toplantının yapıldığına dikkati çeken Zaharova, “Toplantıda, tahıl sorunu ayrıntılı formda ele alındı. Mümkün mutabakatların kimi ögeleri formüle edilebildi. Bu ögeler, askeri kurumlar aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Türkiye’de görüşülüyor” dedi.

‘Rus idaresinin belirlediği maksatlar yerine getirilecek’


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova

Zaharova, tahıl ile ilgili temasların tıpkı formatta devam edeceğini belirtti. Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşa değinen Zaharova, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah sevk ettiğine işaret ederek, “ABD ve müttefikleri, Kiev rejiminin askeri kabiliyetini güçlendirmeye çalışsalar da Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü özel askeri operasyon devam edecek ve Rus idaresinin belirlediği tüm gayeler yerine getirilecek” diye konuştu.

‘Türkiye-Ermenistan olağanlaşması bölgenin yararına’

Türkiye ve Ermenistan ortasındaki alakaların olağanlaşması sürecine de değinen Zaharova, sözkonusu sürece ileride de dayanak sağlamaya hazır olduklarını lisana getirdi. Zaharova, “Bunun, bölgenin istikrarı ve ekonomik refahının faydasına olduğu gerçeğinden hareket ediyoruz” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir