Rusya’da ABD’li basketbolcuya verilen hapis cezasına Blinken’dan tepki: Adaletsizlik

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada sözlerine yer verilen Blinken, “Bu adım, Rusya’nın hukuk sistemi ve Rus hükümetinin bireyleri siyasi piyon olarak kullanarak kendi gündemini ilerletmek için haksız tutuklamalar konusundaki değerli kaygılarımıza ışık tutuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Griner’e verilen cezanın hiçbir biçimde haksız yere gözaltına alındığına dair kararlılıklarını değiştirmeyeceğini vurgulayan Blinken, onunla gözaltına alınan ABD vatandaşı Paul Whelan’ı da meskene getirmek için çalışmalarının süreceğini kaydetti.

Blinken, “Rusya’daki tüm ABD vatandaşı tutuklulara adil ve şeffaf muamele yapılması için baskı yapmaya devam edeceğiz.” sözünü kullandı.

Şubat ayında üzerindeki uyuşturucuyla gözaltına alınan Brittney Griner’i dün Moskova bölgesinde bulunan Himki Mahkemesi 9 yıl mahpusa mahkum etmişti. Mahkeme, ayrıyeten ABD’li basketbolcuyu 1 milyon ruble para cezasına çarptırmıştı. Rusya ile ABD’nin, ortalarında Griner’in da olduğu tutukluların değişimine yönelik görüşmeler yaptığı argüman edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 27 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Griner’in yanı sıra Rusya’da tutuklu bulunan ABD’li Paul Whelan’ın iadesi için Moskova’ya kıymetli bir teklif hazırladıklarını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir