Rusya: Ukrayna’ya ait 287 uçak, 151 helikopter, 4 bin 804 tank ve zırhlı yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da savaştaki hareketlerine ait açıklamalarda bulundu.

Ukrayna birliklerinin Mıkolayiv ve Krivorojskiy istikametlerinde muhakkak alanlarda durumlarını müdafaa teşebbüslerinin başarısız olduğunu öne süren Konaşenkov, Rus hava kuvvetlerine bağlı uçaklar, füze ve topçu birliklerinin Ukrayna ordusunun birliklerini ve rezervlerini ateş altına aldığını söz etti.

Konaşenkov, bir gün içinde bu taraflarda Ukrayna ordusunun 11 tank, 4 tanesi ABD imali ‘Bradley’ olmak üzere 17 piyade savaş aracı, 10 zırhlı araç, 5 ağır makineli silahlı pikap ve 150’den fazla askerinin etkisiz hale getirildiğini ileri sürerek, Mıkolayiv bölgesinde Romanovka yerleşim ünitesi yakınında Rus uçakları tarafından Ukrayna’ya ilişkin bir Su-25 savaş uçağının düşürüldüğünü belirtti.

Yüksek hassasiyetli silahlarla Rus hava kuvvetlerinin Donetsk bölgesinde Kramatorsk’ta Ukrayna ordusuna ilişkin 80. Hava İndirme birliklerinin süreksiz konuşlanma noktasını ve mühimmat deposunu vurduğunu aktaran Konaşenkov, bu akınlarda 120’den fazla Ukrayna askerinin etkisiz hale getirildiğini argüman etti.

Harkiv bölgesinde Gusarovka ve Donetsk bölgesinde Adamovka’da 110 Ukrayna gücünün vurulduğunu lisana getiren Konaşenkov, Donetsk bölgesindeki Kurahovo yerleşim ünitesine yönelik yüksek hassasiyetli silahlarla yapılan akınlarda 50 civarında yabancı paralı savaşçının öldürüldüğünü bildirdi.

Konaşenkov, “287 uçak, 151 helikopter, 1872 insansız hava aracı, 372 hava savunma füze sistemi, 4 bin 804 tank ve zırhlı araç, 824 çok namlulu roketatar, 3 bin 367 obüs ve havan topu, 5 bin 276 askeri araç imha edildi.” sözlerini kullandı.

Zaporijya Nükleer Santrali’nde Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) heyetinin bulunmasına karşın Kiev idaresinin insan kaynaklı bir felaket tehdidi oluşturmak için provokasyonlara devam ettiğini savunan Konaşenkov, 3 Eylül’de Ukrayna ordusunun santrale saldırmak için mühimmat bağlı 8 insansız hava aracı kullandığını tabir etti.

Santrale yaklaşan insansız hava araçlarının Rus elektronik savaş araçlarıyla engellendiğini kaydeden Konaşenkov, santralde radyasyon durumunun olağan olduğunu lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir